Biomimicry and performalism: an architectural point of view
Biomimikri ve performalizm: mimari bir bakış açısı
- Tez No: 938900
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mimarlıkta biyomimikri, işlevselliği iyileştirmek ve sürdürülebilirliği teşvik etmek, biyolojik sistemlerde bulunan verimliliği ve uyarlanabilirliği taklit etmek, yenilikçi ve çevre dostu tasarım çözümleri yaratmak için doğal sistemlerden, biçimlerden ve süreçlerden ilham alan bir yaklaşımdır. Öte yandan performatif mimari, hareketi, ritmi ve tasarımın görsel etkisini önceliklendirerek yapıların dinamik ve sanatsal olarak ifade edici niteliklerini vurgular. Statik estetiğin ötesine geçerek bir binanın zaman içinde ve çevresi ile etkileşimli olarak nasıl performans gösterdiğine odaklanır. Bu araştırma, 21. yüzyılın bu iki temel kavramını birleştirmenin sürdürülebilir ve yenilikçi tasarımları motive edip edemeyeceğini sorgulamakla başlamıştır. Tez, karmaşık tasarım süreçlerini anlama ve uyarlamada tasarımı yönlendirmek için“biyomimikri ve performalizm”için nihai ürünü ve onun biçimini, işlevini ve yapısını dikkate alan dijital tasarım teknolojilerine ihtiyaç duyulduğu hipoteziyle ilerlemiştir. Çalışma, doğadan ilham almayı performatif kriterlerle ilişkilendirerek biyomimikri ve performalizmi birlikte ele alarak mimari tasarımda hangi açılımların yapılabileceğini tartışmaktadır. Bu nedenle, önce biyomimetik tasarım ilkeleri açıklanmakta ve geliştirilen mimari yaklaşımlar örneklendirilmektedir. Benzer şekilde performalizmin mimari tasarıma nasıl entegre edildiğini gösteren bina örnekleri incelenmiştir. Son olarak, her iki kavramın mimari tasarıma nasıl entegre edilebileceğini araştırmak için, her iki yaklaşımdan da beslendiği düşünülen binalar olarak seçilen sekiz projenin süreçleri tasarımdan inşaya kadar incelenmiştir. Sonuçlar, doğadan ilham alan verimlilik ile görsel olarak önerilen dinamik mimari arasında simbiyotik bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu, performatif doğa ilhamını artıran yeni metodolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunan yenilikçi ve gelişmiş bir çerçeve vurgulaması nedeniyle sürdürülebilirlik kavramının bir sonraki seviyeye taşınmasının yolunu açmaktadır. Erken tasarım aşamalarından uygulama ve işletmeye kadar binadaki her sürecin optimize edilmesi için gelişmiş bir yazılım kullanıldığı ve binanın görkemli bir yapıya dönüştüğü ve ikonik sonuçlar gösterdiği gözlemlenmiştir. Biyomimikri ve performalizm anlayışıyla tasarlanan bu yapılar, işlevsel gereksinimleri karşılayan, değişime uyum sağlayan ve performans odaklı estetik nitelikleriyle dönemlerine damga vuran özgün yapılar olarak literatürde yerlerini almışlardır.
Özet (Çeviri)
Biomimicry in architecture is an approach that draws inspiration from natural systems, forms and processes to improve functionality and promote sustainability, mimic the efficiency and adaptability found in biological systems, and create innovative and environmentally friendly design solutions. On the other hand, performative architecture emphasises structures' dynamic and artistically expressive qualities by prioritising movement, rhythm and the visual impact of the design. It goes beyond static aesthetics and focuses on how a building performs over time and interacts with its environment. This research began by questioning whether combining these two fundamental concepts of the 21st century could motivate sustainable and innovative designs. The thesis hypothesised that digital design technologies that consider the final product and its form, function and structure are needed for“biomimicry and performalism”to guide design in understanding and adapting complex design processes. The study discusses what expansions can be made in architectural design by considering biomimicry and performalism together by associating natural inspiration with performative criteria. Therefore, firstly, biomimetic design principles are explained and developed architectural approaches are exemplified. Similarly, building examples that show how performalism is integrated into architectural design are examined. Finally, to investigate how both concepts can be integrated into architectural design, the processes of eight projects selected as buildings thought to be nourished by both approaches are examined from design to construction. The results show a symbiotic relationship between efficiency inspired by nature and visually suggested dynamic architecture. This paves the way for taking the concept of sustainability to the next level due to the emphasis on an innovative and advanced framework that contributes to developing new methodologies that increase performative nature inspiration. It has been observed that advanced software is used to optimise every process in the building from early design stages to implementation and operation, and the building turns into a magnificent structure and shows iconic results. These structures designed with the understanding of biomimicry and performalism have taken their place in the literature as original structures that meet functional requirements, adapt to change and leave their mark on their periods with their performance-oriented aesthetic qualities.