Dimethoat'ın rat ince bağırsak dokusu üzerine toksiketkisi ve ferulik asit'in koruyucu rolü
Toxic effect of Dimethoat on rat small intestine tissue and protective role of ferulic acid
- Tez No: 938899
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Dimethoat (DM) hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde toksik etkisi olan organofosfatlı bir pestisittir. Tarımda, pamuk, biber, karnabahar ve benzerlerinde böcek, akar, yaprak biti gibi zararlılara karşı kullanılmaktadır. Fenolik bileşikler bitkilerde bulunan ikincil metabolitlerdir. Lipit peroksidasyonun inhibe edilmesinde ve reaktif moleküllerin yok edilmesinde görev alırlar. Ferulik asit (FA), antioksidan ve antiinflamatuar aktiviteye sahip doğal bir polifenol bileşiğidir. Bu çalışmada dimethoatın rat ince bağırsak üzerindeki olumsuz etkisi ve ferulik asitin iyileştirici rolü araştırılmıştır. Bu amaçla ratlar; 1. Kontrol grubu, 2. Ferulik asit (30 mg/kg v.a.), 3. Düşük doz dimethoat (DDDM) (3 mg/kg v.a.), 4. Yüksek doz dimehtoat (YDDM) (30 mg/kg v.a.), 5. DDDM ve FA, 6. YDDM ve FA uygulanan grup olmak üzere altı gruba ayrılmıştır. 28 günlük oral uygulamadan sonra, ince bağırsak dokusunda, malondialdehit (MDA) düzeyleri, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon-S-transferaz (GST) enzim aktiviteleri ve histopatolojik değişiklikler araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, kontrol grubuna kıyasla düşük ve yüksek doz DM uygulanan grupların antioksidan enzim aktivitelerinde (SOD, CAT, GPx ve GST) anlamlı bir azalma tespit edilmiştir. Düşük ve yüksek doz DM uygulanan grupların MDA seviyelerinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir artış gözlenmiştir. FA ile DM verilen gruplarda MDA seviyesinde ve antioksidan enzim aktivitelerinde anlamlı bir iyileşme olmuştur. DM verilen grupların ince bağırsak dokusunda histopatolojik değişiklikler gözlenirken, FA bu patolojik değişiklikleri azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Dimethoate (DM) is an organophosphate pesticide with toxic effects on both animals and humans. In agriculture, it is used against pests such as insects, mites and aphids in cotton, pepper, cauliflower and similar crops. Phenolic compounds are secondary metabolites found in plants. They are involved in the inhibition of lipid peroxidation and the elimination of reactive molecules. Ferulic acid (FA) is a natural polyphenol compound with antioxidant and anti-inflammatory activity. In this study, the negative effect of dimethoate on rat small intestine and the healing role of ferulic acid were investigated. For this purpose, rats were divided into six groups; 1. Control group, 2. Ferulic acid (FA) (30 mg/kg), 3. Low dose dimethoate (DDDM) (3 mg/kg), 4. High dose dimethoate (HDDM) (30 mg/kg), 5. DDDM and FA, 6. HDDM and FA treated group. After 28 days of oral administration, malondialdehyde (MDA) levels, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), glutathione-S-transferase (GST) enzyme activities and histopathological changes were investigated in small intestinal tissue. As a result of the study, a significant decrease was found in the antioxidant enzyme activities (SOD, CAT, GPx and GST) of the low and high dose DM treated groups compared to the control group. A significant increase was observed in MDA levels of low and high dose DM groups compared to the control group. There was a significant improvement in MDA levels and antioxidant enzyme activities in the groups given DM with FA. While histopathologic changes were observed in the small intestine tissue of DM-treated groups, FA decreased these pathologic changes.