Çocuk edebiyatı bağlamında Çankırı masalları ve masal müzeciliği
Title of the thesis: Çankiri tales and fairy tale museology in the context of children's literature
  1. Tez No: 603626
  2. Yazar: ZEYNEP PERİHAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER NURGÜL BEGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Museology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Teknolojik gelişmeler sonucu giderek küreselleşen dünyamızda kültür kaleleri yıkılmaya zorlanmakta ve tek tipleşmeye doğru yol alınmaktadır. Toplumları bir arada tutan ortak değerlerle“biz”olabilmeyi sürdürmenin başta gelen yollarından biri kültürel birikimlerin yeni kuşaklara aktarılmasından geçmektedir. Kültürel kodlarımızın kuşaktan kuşağa taşınmasında önemli rol oynayan masallar, asırlardır dilden dile bir aktarım aracı olarak günümüze kadar gelmiştir. Geçmişte var olan ancak günümüzde teknolojiye yenik düşmüş olan sözlü kültür taşıyıcılarımız yok olmayla karşı karşıya kalmıştır. Kaynağı belli olmayan ,anonim halk edebiyatının sözlü ürünleri olan masallar ,uzun kış gecelerinin eğlence araçları olmanın ötesinde, temsil ettikleri kültürün kodlarını bünyesinde barındırmaları sebebiyle ayrı bir öneme sahiptir. Somut olmayan kültürel mirasımızın bu seçkin ürünleri geçmişle günümüz arasında kurulan görünmez köprülerin önemli yapı taşlarıdır.Masalların sığınma mekânları olarak kabul edebileceğimiz masal müzelerinin hayata geçirilmesi, Anadolu ve Çankırı masallarının derlenip yeniden gün yüzüne çıkarılması, yeni kuşaklara aktarılması açısından önemlidir. Bu çalışmada masal ve müze kavramlarını birleştirerek geçmişten günümüze, günümüzden yarına ulaştırmak,kültürel mirasımızı koruma altına alarak devamlılığını sağlamak amacıyla planlanmış olan“Çankırı Masal Müzesi ”ile masal ve müze kavramlarının incelenerek değerlendirilmesi hedeflenmiştir.Ayrıca Çankırı'da kaynak kişilerin hafızalarında yer alan masallar derlenerek kayıt altına alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In our increasingly globalizing world, as a result of technological developments, cultural fortresses are forced to be destroyed and the way towards uniformization is taken. One of the main ways of continuing to be 'we' with the common values that hold societies together is through the transfer of cultural accumulations to new generations. Fairy tales, which have played an important role in conveying our cultural codes from generation to generation, have been present as a means of transmission from language to language for centuries. Our tales, which existed in the past but have succumbed to technology today, have faced extinction. In order to stop these unfavorable developments, studies have been sta rted on fairy tales, fairy tale narration and the spread of fairy tale museums in educational institutions. Fairy tales, which are the verbal products of anonymous folk literature, whose source is not known, are not only the means of entertainment in long winter nights, but they are also important because they contain the culture they represent. Tales are important building blocks of invisible bridges established between the past and present. The fairy tale museums, which act as fairy tale narrators, are important in terms of compiling and revealing the tales in Çankırı in Anatolia and transferring the disappeared cultural values to new generations. In this study, it is aimed to examine and evaluate the concepts of fairy tales and museums by combining the concepts of fairy talesand museums with the 'Çankırı Fairy Tale Museum" which is planned in order to ensure the continuity of our cultural heritage by preserving our cultural heritage.In addition, the tales in.