Ayıplı mallar bakımından elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılara ilişkin güvenli liman savunmasının değerlendirilmesi
Evaluation of the safe harbor defense regarding electronic commerce intermediary service providers with respect to defective goods
- Tez No: 938914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Pandeminin resmi olarak ilan edildiği tarihten bu yana artış gösteren e-ticaret uygulamaları, tarafların fiziksel olarak bir araya gelmeden ticari faaliyetlerini kolayca gerçekleştirebilmelerine olanak sağlamıştır. Ancak e-ticaret uygulamalarına ilişkin yasal boşluklar satış sözleşmesinin tarafı olan alıcılar (tüketici/ticari veya mesleki amaçla hareket eden kişi) nezdinde hak kayıplarına sebep olmaktadır. Ülkemizde elektronik ticarete ilişkin esas ve usullerin düzenlendiği 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun madde 9'da elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılara sorumluluktan kurtuluş imkanı sunan güvenli liman savunması, çevrimiçi platformun kullanıcılarının satış sözleşmesinin gereği gibi ifa edilmemesi halinde özellikle satıcının kimliğinin belirlenemediği veya alıcının ülkesinden başka bir ülkenin yargı yetkisi altında bulunan satıcılar bakımından tedarik zincirindeki tek muhatap olan ETAHS'ye başvurmasında büyük bir engel yaratmaktadır.Bu sebeple çalışmamızın ilk bölümünde ETAHS'lerin tanımına, sınıflandırılmasına, tabi oldukları iş modellerine ve hukuki yükümlülüklerine; ikinci bölümde ise güvenli liman savunmasının tanımına, kapsamına, alıcı ve ETAHS'ler arasında gerçekleştirilen üyelik sözleşmlerinde yer verilen sorumsuzluk anlaşmalarına, karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde örnek kararlara ve ETAHS'nin kimliği doğrultusunda güvenli liman savunmasının nasıl bertaraf edilebileceğine yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Since the official declaration of the pandemic, increasing e-commerce applications have allowed parties to easily carry out their commercial activities without physically coming together. However, legal gaps regarding e-commerce applications have caused buyers (consumers/persons acting for commercial or professional purposes) who are parties to the sales contract to lose their rights. The safe harbor defense, which provides electronic commerce intermediary service providers (ECISP) with the opportunity to escape liability in Article 9 of the Law No. 6563 on the Regulation of Electronic Commerce, which regulates the principles and procedures regarding electronic commerce in our country, creates a major obstacle for online platform users to apply to ECISP, which is the sole interlocutor in the supply chain, especially for sellers whose identity cannot be determined or who are under the jurisdiction of a country other than the buyer's country, in the event that the sales contract is not performed as required. For this reason, in the first part of our study, we will examine the definition, classification of ECISP, the business models they are subject to and their legal obligations; In the second part, we will discuss the definition and scope of the safe harbour defense, the exemption agreements included in the user agreements established between users and ECISP, sample decisions within the framework of comparative law and how the safe harbour defense can be eliminated in line with the identity of ECISP.