Uyku apneli hastalarda uyku kalitesi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between sleep quality and quality of life in patients with sleep apnea
- Tez No: 938918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL GÜNGÖR TAVŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nöroloji, Nursing, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırma uyku apne problemi olan hastaların uyku kaliteleri ile yaşam kalitelerini karşılaştırmak amacıyla uygulanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma kesitsel tipte, tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Çalışma evreni uyku bölümüne kabul edilen 123 hastadan oluşmaktadır. Hastalara sosyodemografik form, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, EUROHIS-QOL Yaşam Kalitesi formu doldurulmuştur. Analizlerde test tekniklerinden bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to compare the sleep quality and quality of life of patients with sleep apnea. Materials and methods: The study was planned as a cross-sectional, descriptive study. The study population consisted of 123 patients admitted to the sleep department. Sociodemographic form, Pittsburgh Sleep Quality Index, EUROHIS-QOL Quality of Life form was completed. Independent groups't-test, one-way variance test and Pearson correlation test were used in the analysis.