Examining the relationship between digital exclusion and citizens' e-participation in municipalities: The case of Ankara, Türkiye
Dijital dışlanma ile vatandaşların e-katılımı arasındaki ilişkinin belediye düzeyinde incelenmesi: Ankara, Türkiye örneği
  1. Tez No: 938919
  2. Yazar: NİYAZİ KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 455
Özet
Katılımcı bir demokratik sisteme sahip olmanın tek yolu, toplumda sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı konumda bulunan grupların katılımının önündeki engelleri kaldırmak ve hatta onları katılıma teşvik etmektir (Dinçer, 2021: 215). Zaten vatandaş katılımı kavramının tanımı, toplumda eşit katılım olanakları sağlanarak demokratik bir ortamın tesis edilmesini içermektedir. Bu bağlamda, e-katılım bilgi ve iletişim teknolojilerine (BİT) eşit erişimi ve bu teknolojilerin etkin kullanımını gerektirir (Mossberger, 2009). Teknoloji odaklı çalışmalar, BİT'lerdeki gelişmelerin ve e-katılım olanaklarının sosyal eşitsizlikleri azalttığını öne sürerken (Panopoulou vd., 2011), bazı diğer çalışmalar ise sosyal eşitsizliklerin derinleştiğini savunmaktadır (Mossberger, 2009; van Dijk, 2009). Bu açıdan bakıldığında, dışlanmış grupların e-katılım yoluyla sürece dahil edilme durumu hâlâ tam olarak açıklığa kavuşmamış bir konudur. Bu çerçevede, önerilen çalışmanın amacı, Ankarada belediye düzeyinde e-katılım ile dijital dışlanma arasındaki ilişkiyi incelemektir. Özel olarak, aşağıdaki araştırma sorularına yanıt aramaktadır: Birincil Araştırma Sorusu: Türkiyede belediye süreçlerinde dijital dışlanma ile çevrimiçi vatandaş katılımı (e-katılım) arasındaki ilişki nedir? Alt Araştırma Soruları: 1) Belediye süreçlerinde çevrimiçi vatandaş katılımını etkileyen bireysel düzeydeki faktörler nelerdir? 2) Belediye süreçlerinde dijital dışlanma ile çevrimiçi vatandaş katılımı arasındaki ilişki nasıldır? 3) Farklı çevrimiçi vatandaş katılım türleri/düzeyleri (hükûmet bilgisinin sağlanması, vatandaşla istişare, vatandaşla iş birliği, vatandaşın güçlendirilmesi) ve kullanılan belediye e-katılım aracı türü (belediye web sitesi, mobil uygulama, belediyenin sosyal medya hesabı) bu ilişkiyi nasıl etkilemektedir?
Özet (Çeviri)
The only way to have a participatory democratic system is to remove the barriers to the participation of groups in a socio-economically disadvantaged position in society and even encourage them to participate (Dinçer, 2021: 215). The definition of the concept of public participation already includes the establishment of a democratic environment by providing equal participation opportunities in society. In this context, e-participation requires equal access to ICTs and the effective use of them (Mossberger, 2009). Technology-centric studies argue that the developments in ICTs and e-participation opportunities reduce social inequalities (Panopoulou et al., 2011), while some other studies argue that social inequalities are deepening (Mossberger, 2009; van Dijk, 2009). In this regard, the status of e-participation in terms of the inclusion of marginalized groups is still an issue that has not been fully elucidated. In the light of these, the objective of the proposed study is to investigate the relationship between e-participation and digital exclusion at the municipal level in Ankara, Türkiye. More specifically, it tries to address the following research questions: Primary Research Question: What is the relationship between digital exclusion and online citizen participation (e-participation) in municipal processes in Türkiye? Sub-research questions: 1) What are the individual-level factors that affect online citizen participation in municipal processes? 2) What is the relationship between digital exclusion and online citizen participation in municipal processes? 3) How do the different types/levels of online citizen participation (provision of government information, consultation with citizens, collaboration with citizens, empowerment of citizens) and the type of municipal e-participation tool used (municipal website, mobile application, municipal social media)?