Sürdürülebilirlik temalı görsel iletişim tasarımlarının marka imajına etkisi
The effect of sustainability themed visual communication designs on brand image
- Tez No: 938927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KARAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tüketimin sürekli olarak yükseldiği dünyada, çevresel sorunların giderek artması ve toplumsal bilincin bu sorunlara yönelmesi, markaları sürdürülebilirlik odaklı stratejilere yöneltmiştir. Sürdürülebilirlik, yalnızca çevresel bir sorumluluk değil, aynı zamanda markaların değerlerini, kimliklerini ve tüketicilerle kurdukları bağı güçlendiren bir pazarlama unsuru haline gelmiştir. Bu durumda görsel iletişim tasarımı, sürdürülebilirlik mesajlarını etkili bir şekilde iletmek ve marka imajını desteklemek için kritik bir araç olarak görülmektedir. Bu bağlamda araştırma, markaların görsel iletişim tasarımlarında sürdürülebilirlik temasını nasıl kullandığını ve bu kullanımın marka imajına olan etkilerini incelemektedir. Araştırmanın ana amacı doğrultusunda, sürdürülebilirlik kavramı, görsel iletişim tasarım unsurları ve bunların marka algısına olan etkileri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın ana amacı doğrultusunda belirlenen alt amaçlar, sürdürülebilirlik kavramının tanımı, markaların görsel iletişim stratejilerinin bileşenleri, bu tasarımların olumlu veya olumsuz etkileri ve tüketicilerin satın alma tercihlerini nasıl etkilediği gibi konuları kapsamaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında kullanılan görüşme formu, amaçlı örneklem ile belirlenen Görsel Sanatlar ve Grafik Tasarım Öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirilmiş ve sürdürülebilirlik temasına dair genel bir farkındalığın mevcut olduğu ortaya konulmuştur. Bulgular, sürdürülebilirlik kavramının görsel iletişim tasarımı olanaklarıyla entegre edildiğinde markalar için stratejik bir avantaj sağladığını göstermektedir. Ayrıca, sürdürülebilirlik temalı görsel iletişim tasarımlarının marka imajını olumlu yönde etkilediği, tüketici davranışlarını yönlendirebildiği ve satın alma tercihlerinde belirleyici olduğu görülmektedir. Bu nedenle çalışma, markaların sürdürülebilirlik odaklı iletişim stratejilerini daha etkili hale getirmeleri için önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda araştırmanın bilimsel temeller çerçevesinde ilgili diğer araştırmalara yol göstererek katkı sağlayacağı ve sürdürülebilirlik temasına dikkat çekerek tüketici bilinci ile çevre bilinci oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In a world where consumption is constantly rising, the increasing environmental problems and the social awareness directed towards these problems have led brands to sustainability-focused strategies. Sustainability has become not only an environmental responsibility but also a marketing element that strengthens the values, identities and relationships of brands with consumers. In this case, visual communication design is seen as a critical way to effectively convey sustainability messages and support brand image. In this context, the research examines how brands use the theme of sustainability in their visual communication designs and the effects of this use on brand image. In line with the main purpose of the research, the concept of sustainability, visual communication design elements and their effects on brand perception have been discussed in detail. The sub-objectives determined in line with the main purpose of the study include topics such as the definition of the concept of sustainability, the components of visual communication strategies of brands, the positive or negative effects of these designs and how they affect consumers' purchasing preferences. The interview form used in collecting the data of the research was carried out with the participation of visual arts and graphic design teachers determined through purposeful sampling and it was revealed that there was a general awareness of the theme of sustainability. The findings show that the concept of sustainability provides a strategic advantage for brands when integrated with visual communication design opportunities. In addition, it is seen that sustainability-themed visual communication designs positively affect the brand image, can direct consumer behavior and are decisive in purchasing preferences. Therefore, the study is an important resource for brands to make their sustainability-focused communication strategies more effective. At the same time, it is thought that the research will contribute to other related studies by guiding them within the framework of scientific foundations and will create consumer awareness and environmental consciousness by drawing attention to the sustainability theme.