İç mekan ve mobilyada stil kavramı bağlamında birim bütün ilişkisi ve uyumunun modern dönem örnekleri üzerinden irdelenmesi, tasarımda uyum cetveli önerisi
Examination of the unit-whole relationship and harmony in the context of the concept of style in interior space and furniture through modern period examples, suggestion for a harmonisation chart in design
- Tez No: 938930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL BAŞARIK AYTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Teknolojik ilerlemelerin sağladığı sınırsız tasarım ve her bütçeye uygun üretimin yapılabilmesi nedeni ile kullanıcı her ürüne kolayca ulaşabilmekte, bütçesine uygun olanı bulup satın alabilmektedir. Bunun sonucunda günümüz iç mekan tasarımlarında birbiri ile uyumsuz, farklı dönem özelliklerine sahip bir çok ürün bir araya gelmekte bu tercihler mekanda tutarsız, birbiri ile ilişki kurulamayan bir düzen ortaya koymaktadır. Bu problemin çözümü için iç mekan tasarımında dil birliğinin sağlanması ve mobilya ile mekan arasındaki yabancılaşmanın önüne geçilmesi önemlidir. İç mekan tasarımı, kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak şekillenmekte ve mobilyanın mekanla uyumunu sağlamaya yönelik bir bağ kurulmaktadır. Bu bağın, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılaması ve görsel konfor sağlaması esastır. Tasarım ilkeleri ve Gestalt prensipleri, mekan ve mobilya arasında uyumlu bir bütün oluşturma açısından kritik öneme sahiptir. Modern dönemin (1860-1950) mimari ve iç mekan örnekleri, bu bağlamda incelenmiş ve stil özellikleri, tasarım kriterleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bu dönemin tercih edilme nedeni, birim-bütün ilişkisi ve uyumunu ideal şekilde yansıtan örnekler sunmasıdır. Modern dönem tasarımları, stil ve uyum kavramlarını somutlaştırarak, iç mekan ve mobilya arasındaki bağlantıyı en iyi şekilde ortaya koymaktadır. Bu dönemde öne çıkan tasarımcılar ve mimarlar, stilleri ve tasarım ilkeleriyle ele alınmış, yenilikçi akımlar ve stil özellikleri, bazı öne çıkan tasarımcıların iç mekan ve mobilya örnekleri üzerinden açıklanmıştır. Araştırmada, iç mekan ve mobilyada stil kavramı bağlamında birim-bütün ilişkisi ve uyumunun önemine dikkat çekilmiştir. Bu farkındalığı artırmak amacıyla, 2022-2023 akademik yılı güz döneminde bir anket çalışması gerçekleştirilmiş ve 292 kişi katılmıştır. Katılımcıların %61'i öğrencilerden oluşmaktadır. Anket sonuçları, istatistiksel analizlere tabi tutulmuş ve geçerlilik ile güvenirlik testlerinden geçirilmiştir. Elde edilen bulgular, iç mekan tasarımında stil kavramını anlamaya yönelik bir tasarım cetveli geliştirilmesi gerektiğini göstermiştir. Bu cetvel, iç mimarlık öğrencileri için bir yöntem önerisi sunmakta ve tasarımda uyumu sağlamak amacıyla beş aşamadan oluşmaktadır. Tasarım cetveli, stil kavramı bağlamında uyumlu ve tutarlı mekanlar oluşturmayı amaçlamaktadır. Uyum cetvelinde modern dönemin ideal birim-bütün ilişkisi örneklerinin kullanılması, iç mekan ve mobilya arasındaki uyumu daha somut ve anlaşılır kılmak için seçilmiştir. Modern dönem ile günümüz iç mekan ve mobilya tasarımları tasarım ilkeleri bağlamında analiz edilmiş, ortaya çıkan tutarsızlıklar tespit edilerek bu probleme çözüm getirebilmek amacıyla tasarımda uyum cetveli (TUC) önerilmiştir. Sonuç olarak, bu uyum cetvelinin iç mimarlık öğrencilerinin eğitimine dahil edilerek tasarıma giriş derslerinde yeni bir izlence oluşturularak önerilebileceği, aynı zamanda öğrencilerin tasarlama yetisini geliştirerek tasarım becerilerini ve entelektüel birikimlerini geliştirmeye katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the unlimited design and production suitable for every budget provided by technological advances, the user can easily access every product, find and buy the one suitable for his budget. As a result, in today's interior designs, many incompatible products with different period characteristics come together and these preferences reveal an inconsistent, unrelated order in the space. In order to solve this problem, it is important to ensure unity of language in interior design and to prevent alienation between furniture and space. Interior design is shaped in accordance with user requirements and a bond is established to ensure the harmony of the furniture with the space. It is essential that this connection meets the needs of the user and provides visual comfort. Design principles and Gestalt principles are critical for creating a harmonious whole between space and furniture. The architectural and interior examples of the modern period (1860-1950) have been analysed in this context and evaluated on the basis of their style characteristics and design criteria. The reason why this period is preferred is that it offers examples that ideally reflect the unit-whole relationship and harmony. Modern period designs embody the concepts of style and harmony and reveal the connection between interior space and furniture in the best way. The prominent designers and architects of this period are discussed with their styles and design principles, innovative movements and style characteristics are explained through examples of interiors and furniture of some prominent designers. In the research, the importance of the unit-whole relationship and harmony in the context of the concept of style in interior space and furniture was emphasised. In order to increase this awareness, a survey was conducted in the autumn term of the 2022-2023 academic year and 292 people participated. 61% of the participants were students. The survey results were subjected to statistical analyses and validity and reliability tests. The findings showed that a design scale should be developed to understand the concept of style in interior design. This ruler offers a methodology for interior architecture students and consists of five stages in order to ensure harmony in design. The design ruler aims to create harmonious and consistent spaces in the context of the concept of style. The use of examples of the ideal unit-whole relationship of the modern period in the harmony chart was chosen to make the harmony between interior space and furniture more concrete and understandable. Modern and contemporary interior and furniture designs have been analysed in the context of design principles, inconsistencies have been identified and a harmonisation chart in design (TUC) has been proposed in order to solve this problem.