Atık sularda ağır metallerin giderilmesi
Removal of heavy metals in wastewater
- Tez No: 938931
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dünyada son yıllarda etkisini gösteren küresel ısınma sonucunda, su kaynakları görülebilir ölçüde azalmakta ve bu olay insanlık için büyük bir tehlike teşkil etmektedir. Dolayısıyla suyun arıtımı ve geri kazanımı hızla çözüme kavuşturulması gereken bir mesele haline gelmiştir. Bu sebeple özellikle endüstriyel atık sular çevresel suları büyük oranda kirlettiği ve bu sular da içme sularına karıştığı için arıtılarak tekrar kullanılabilir hale getirilmesi son derece önemlidir. Bu kirlilikte canlıları etkileyen unsur çoğunlukla ağır metallerin sulara kontrolsüzce atılmasıdır(Martinez ve ark., 2019). Bu metaller çoğunlukla zehirli ve tehlikeli olan kurşun, bakır, nikel, civa, arsenik, demir ve kromdur. Bu ağır metallerin giderilmesi için kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan manyetik ayırmadır. Bu çalışma kapsamında, manyetik malzeme için mikrodalga yakma yöntemi kullanılarak farklı özellikte manyetitler sentezlenmiştir. Manyetik ayırma yöntemlerinde kullanılan manyetik nanopartiküller (MNP) demir tuzlarından spinel yapılı ferritlere (CoFe2O4, MnFe2O4) dönüştürülerek silika ile kaplandıktan sonra ayırma kapasitesi ve manyetik gücünün arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Manyetik çekim gücü sırasıyla Fe3O4, CoFe2O4, MnFe2O4 olarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda manyetik ferritlerin atık sudaki ağır metalleri adsorblama kapasitesi ölçülerek karşılaştırılmaları yapılmış olup kapasitelerinin çekim gücü ile doğru orantılı olduğu belirlenmiştir. Sentezlenen ürünlerin, PPMS, XRD, SEM-EDX, ICP-MS analizleri yapılmıştır. Literatürde bu manyetitlerin yukarıdaki ölçüm sonuçlarının bulunduğu fakat mikrodalga yöntemi ile sentezi, silika ile kaplanması ve atık su arıtma konusundaki yetkinliklerinin belirlenmemiş olması sebebiyle çalışma bu konuda özgünlük taşımaktadır. Bu çalışma da yer alan mikrodalga yakma yöntemi ile hazırlanan ferritlerin diğer yöntemlerle sentezlenen ferritlere göre 6 kat daha hızlı ve mıknatıslanmanın benzer olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of global warming, which has been effective in the world in recent years, water resources are decreasing visibly and this situation poses a great danger to humanity. Therefore, water treatment and recycling have become an issue that needs to be resolved rapidly. For this reason, especially since industrial wastewater pollutes environmental waters to a great extent and these waters mix with drinking water, it is extremely important to purify them and make them reusable. The factor that affects living beings in this pollution is mostly the uncontrolled discharge of heavy metals into water (Martinez et al., 2019). These metals are mostly lead, copper, nickel, mercury, arsenic, iron and chromium, which are poisonous and dangerous. Magnetic separation is one of the methods used to remove these heavy metals. Within the scope of this study, magnetites with different properties were synthesized using the microwave combustion method for magnetic material. Magnetic nanoparticles (MNP) used in magnetic separation methods were transformed from iron salts to spinel structured ferrites (CoFe2O4, MnFe2O4) and coated with silica, and studies were carried out to increase the separation capacity and magnetic strength. Magnetic attraction force was determined as Fe3O4, CoFe2O4, MnFe2O4, respectively. As a result of the study, the adsorption capacity of magnetic ferrites for heavy metals in wastewater was measured and compared, and it was determined that their capacity was directly proportional to the attraction force. Magnetic susceptibility, XRD, SEM-EDX, ICP-MS analyses of the synthesized products were performed. The study has originality in this regard, since the above measurement results of these magnetites are available in the literature, but their synthesis by microwave method, silica coating and competence in wastewater treatment have not been determined. It was observed that the ferrites prepared by the microwave combustion method in this study were 6 times faster and their magnetic susceptibilities were similar to the ferrites synthesized by other methods.