Görsel sanatlar öğretmenlerinin dijital sanat ile ilgili görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of visual arts teachers on digital art
  1. Tez No: 938934
  2. Yazar: KASIM ATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET REMZİ DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı görsel sanatlar öğretmenlerinin dijital sanatla ilgili görüşlerini belirlemektir. Araştırma evrenini 2023-2024 yıllarında Diyarbakır ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında, özel okullarda ve halk eğitim merkezi kurslarında görev yapmakta olan araştırmaya gönüllü katılan, yaşları 25 ile 53 aralığından oluşan, görev süreleri 1 ila 24 yıl arasında olan, 26 Erkek ve 15 Kadın olmak üzere toplamda 41 görsel sanatlar öğretmeninden oluşmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olan görüşme tekniği ile yapılmıştır. Görüşme formunun kapsam geçerliliğinin sağlanması adına uzman görüşü alınmıştır. Görüşme formu; Demografik (Cinsiyet, yaş ve görev süreleri), yarı yapılandırılmış (Evet ve hayırdan oluşturulmuş 4 adet soru) ve yapılandırılmış (11 soru) olarak 3 bölümden oluşturulmuştur. Bulguların yorumlanması aşamasında ise sorulara verilen cevapların verileri grafiksel olarak belirtilmiş, grafik verilerinden ve katılımcıların görüşlerinden yararlanılarak yorumlamalar yapılmıştır. Araştırma sonucunda, görsel sanatlar öğretmenlerinin çoğunluğu dijital sanatı, teknoloji ve sanatın birleşimiyle ortaya çıkan ve kabul gören bir sanat formu olarak değerlendirdiği, okulların dijital sanat eğitimi için yeterli altyapıya sahip olmadığını, güncel sanat gelişmelerini takip ettiklerini, teknolojilerinin sanat eğitiminde kullanılmasını olumlu karşıladığını, dijital sanat eğitiminin görsel sanat eğitiminde var olması gerektiğine inandıklarını, Türkiye'de dijital sanat konusunda bilgi birikiminin yeterli düzeyde olduğunu, teknolojinin öğretim süreçlerine katkı sağlayacağını ve öğrencilerin gelişimlerine daha iyi etki edeceği yönünde bir algı olduğu görülmüştür. Dijital sanatın Türkiye'de gelişimi için eğitim müfredatında yer alması gerektiği, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin planlanması gerekliliği, okullarda teknolojik altyapı sorunlarının giderilmesinin sağlanması ve dijital sanatın daha geniş kitlelerce tanınması için farkındalık çalışmalarının yapılması konularında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of visual arts teachers on digital art. The research universe consists of 41 visual arts teachers in total, 26 male and 15 female, who volunteered to participate in the research, aged between 25 and 53, and working in public schools, private schools and public education center courses affiliated to the Ministry of National Education in Diyarbakır province in 2023-2024, and whose tenures ranged from 1 to 24 years. The research was conducted using the interview technique, which is one of the qualitative research methods. Expert opinion was obtained in order to ensure the content validity of the interview form. The interview form consists of 3 sections: demographic (gender, age and tenure), semi-structured (4 questions consisting of yes and no) and structured (11 questions). In the interpretation of the findings, the data of the answers given to the questions were stated graphically, and interpretations were made using the graphic data and the opinions of the participants. As a result of the research, it was seen that the majority of visual arts teachers evaluated digital art as a form of art that emerged and was accepted as a result of the combination of technology and art, that schools did not have sufficient infrastructure for digital art education, that they followed current art developments, that they welcomed the use of technologies in art education, that they believed that digital art education should be present in visual art education, that there was a sufficient level of knowledge in Turkey about digital art, that technology would contribute to teaching processes and that it would have a better effect on students' development. Suggestions were made regarding the need for digital art to be included in the education curriculum for its development in Turkey, the need to plan in-service training activities, the elimination of technological infrastructure problems in schools and the conduct of awareness studies for the recognition of digital art by wider audiences.