Tekstil donatılı harç şeritler ile yığma duvarlar arasındaki arayüzey kayma gerilmesi-sıyrılma deplasmanı modelinin deneysel olarak geliştirilmesi
Experimental development of the interfacial bond-slip model between textile reinforced mortar strips and masonry walls
  1. Tez No: 938958
  2. Yazar: ALPER ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ANIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Depremler, mühendislik hizmeti almamış yapılar sebebiyle afete dönüşmekte, can kayıplarının yanı sıra toplum üzerinde ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan olumsuzluklara neden olmaktadır. Deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde son yıllarda meydana gelen büyük depremlerde çok sayıda can ve mal kaybının olması, mevcut yapıların durumu hakkında birçok soruyu beraberinde getirmiştir. Depreme karşı dayanımı yetersiz olarak tespit edilen bütün yapıların yıkılarak yeniden inşa edilmesi ekonomik bir çözüm değildir. Yığma yapıların güçlendirilmesinde kullanımı giderek artan Tekstil Donatılı Harç (TDH) yöntemi ile geliştirilen bir güçlendirme detayının genel performans kriterlerinin doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için TDH şeritler ile yığma birimi yüzeyi arasındaki aderans gerilmesi-sıyrılma deplasmanı malzeme modelinin bilinmesi son derece önemlidir. Tez çalışması kapsamında, tekstil donatılı harç şeritler ile farklı yığma birimler (Gazbeton, boşluklu kil tuğla ve dolu harman tuğlası) arasındaki ara yüzeyde meydana gelen aderans gerilmesi-sıyrılma deplasmanı malzeme modelinin deneysel olarak araştırılması ve genelleştirilmiş bir malzeme modelinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Deneysel çalışmada TDH şeritlerin yüzeye yapıştırılmasında kullanılan harç türü, yığma yüzeylere yapıştırılan TDH şeritlerin genişlikleri ve yapışma uzunluğu deneysel değişkenler olarak ele alınmıştır. Bu değişkenlere ek olarak TDH şeritlerin yüzeyden soyulmasını geciktirmek amacıyla fan tipi karbon lifli polimer (CFRP) ankraj kullanılması da deneysel çalışmada incelenmiştir. Kapsamlı bir deneysel çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar kullanılarak genelleştirilmiş bir ara yüzey aderans gerilmesi-sıyrılma deplasman malzeme modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes often escalate into disasters due to structures that have not undergone proper engineering evaluations, leading not only to loss of life but also to significant economic, social, and psychological impacts on society. The high number of casualties and property damage resulting from recent major earthquakes in our country, which lies within an active seismic zone, has raised numerous questions regarding the current state of existing structures. Demolishing and rebuilding all structures identified as seismically inadequate is not an economically viable solution. The Textile Reinforced Mortar (TRM) method has gained popularity in the seismic retrofitting of masonry structures. For the accurate assessment of the overall performance criteria of a TRM-based strengthening detail, understanding the bond stress-slip displacement material model at the interface between TRM strips and the masonry surface is crucial. This thesis aims to experimentally investigate the bond -slip material model at the interface between TRM strips and various masonry wall (aerated concrete, hollow clay bricks, and solid clay bricks) and to develop a generalized material model. The experimental study considers variables such as the type of mortar used for bonding the TRM strips to the surface, the width of the TRM strips attached to the masonry surfaces, and the bond length as experimental parameters. Additionally, the use of fan-type carbon fiber reinforced polymer (CFRP) anchors to delay the debonding of TRM strips from the surface is also examined. Based on the results obtained from a comprehensive experimental study, a generalized bond -slip material model for the interface is developed.