The politics of humanitarian aid: an analysis of the dynamics of selectiveness in humanitarian assistance through a comparison of the Syrian and Ukrainian cases
İnsani yardım politikaları: Suriye ve Ukrayna vakalarının karşılaştırılması üzerinden insani yardımda seçicilik dinamiklerinin analizi
  1. Tez No: 938967
  2. Yazar: PINAR KARAMURTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ UZUN TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
İnsani yardıma yönelik değişen yaklaşım, insani yardımların ekseninde bir kayma yaratmış ve kısa vadeli ihtiyaç temelli yaklaşımdan hak temelli kalkınma odaklı bir yaklaşıma geçiş sağlamıştır. Etkilenen nüfusun acil ihtiyaçlarını karşılamak için temel yardım sağlamaya dayanan geleneksel insani yardım anlayışı, yerini insan haklarının savunulmasını içeren uzun vadeli kalkınma yardımına bırakmıştır. Bu durum, insani yardımın köklü bir evrim geçirmesine neden olmuş ve şimdi siyasetle yakından bağlantılı hale gelerek kapsamına insani askeri müdahaleyi de dahil etmiştir. İnsani yardımın siyasallaşması, belirli insani acil durumları diğerlerinin önüne koyan yeni bir koşulluluk biçimini beraberinde getirmiştir. Neokolonyal faktörler tarafından tetiklenen bu seçicilik, en çok ihtiyaç duyan ve savunmasız nüfusların çoğunlukla göz ardı edilerek insani yardımın eşit olmayan bir şekilde dağıtımına neden olur. İnsani yardımın, özellikle Suriye'ye kıyasla Ukrayna'da belirgin olan seçiciliğini postkolonyal bir perspektiften nasıl anlamlandırabiliriz? Bu araştırma postkolonyal teoriyi teorik çerçeve olarak kullanacak ve insani yardımda seçiciliğe neden olan neokolonyal faktörleri etkileyen mevcut güç yapıları üzerindeki sömürgecilik etkilerini eleştirel bir şekilde analiz edecektir. Bu tez, ikincil verilerin ve saha çalışmaları yoluyla birincil verilerin analizini içeren nitel bir yönteme dayanmaktadır. Saha çalışmaları, Suriye ve Ukrayna bağlamında faaliyet gösteren insani yardım örgütleri ve kurumsal bağışçılar ve bu bölgelerdeki savaştan etkilenen topluluk üyeleriyle yüz yüze yapılan görüşmeleri içermektedir. Bu araştırma, uluslararası insani yardım çerçevesindeki karar vericiler, ulusal ve uluslararası STK'lar, BM kuruluşları, sivil toplum ve diğer etkili aktörler için pratik öneriler sunmakta, en savunmasız nüfuslara fayda sağlayacak daha etkili işbirliği ve yanıt stratejilerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The changing approach to humanitarianism has created a shift of axis in humanitarian assistance, moving from a short-term, needs-based focus to a rights-based, development focus. The traditional understanding of aid, which is grounded in the provision of basic relief to meet the immediate needs of affected populations, has been replaced by long-term developmental relief that encompasses the defense of human rights. This has resulted in a profound evolution of aid, which is now closely interlinked with politics and includes humanitarian military intervention within its scope. The politicization of aid has brought about a new form of conditionality that prioritized certain humanitarian emergencies over others. This selectiveness driven by neocolonial factors provokes unequal allocation of aid, where the most in need and vulnerable populations are often unheeded. How can we make sense of the selectivity in humanitarian assistance from a postcolonial perspective, particularly evident in Syria compared to Ukraine? This research employs postcolonial theory and critically analyzes the enduring impacts of colonialism on current power structures that influence the neocolonial factors causing selectivity in aid. This thesis is based on qualitative methods that include analysis of secondary and primary data through in-person interviews with humanitarian agencies and institutional donors operating within the contexts of Syrian and Ukrainian conflicts and affected community members in these regions. This study offers practical recommendations tailored for policymakers, I/NGOs, UN agencies, civil society and other influential actors within the international humanitarian framework, aiming to foster more effective collaboration and response strategies that benefit the most vulnerable.