İlkokul fen bilimleri dersinde ekoeleştirel kurama dayalı etkinliklerin öğrencilerin çevre farkındalığına etkisi
The effect of ecocritical theory-based activities on students' environmental awareness in primary school science course
  1. Tez No: 938976
  2. Yazar: BURCU ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TABARU ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul fen bilimleri dersinde kullanılan ekoeleştirel kurama dayalı etkinliklerin öğrencilerin çevre farkındalığına etkisini incelemektir. Araştırmada deneysel araştırma desenlerinden ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu seçilirken amaçlı örneklem yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örneklem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Şırnak ilçe merkezinde bir devlet okulunun, biri deney (n=30), diğeri kontrol olmak üzere (n=30) toplam 60 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Uygulama süreci ön test ve son test ile birlikte 14 saat sürmüştür. Deney grubunda 12 saatlik sürede ekoeleştirel kurama uygun olarak hazırlanmış etkinliklerle ders işlenirken, kontrol grubunda 2018 Fen Bilimleri öğretim programında yer alan içerik ve etkinliklerle ders işlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Yıldız Yılmaz & Mentiş Taş (2017) tarafından geliştirilen“Çevresel Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımlı örneklemler için t-testi, bağımsız örneklemler için t-testi, ilişkili örneklemler için t-testi, kovaryans analizi (ANCOVA) ve Bonferroni ikili karşılaştırmalar testi yapılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkların etkisini ölçmek için ise Cohends d (1988) formülü kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre fen bilimleri dersinde ekoeleştirel kuram uygulamalarının başta doğada yaşam alt boyutu olmak üzere tüm alt boyutlarıyla birlikte öğrencilerin çevre farkındalığı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ekoeleştirel kuramın fen bilimleri dersinde kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of activities based on ecocritical theory used in primary school science courses on students' environmental awareness. The study used a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group, which is one of the experimental research designs. An easily accessible sample was used to select the study group, which is one of the purposive sampling methods. The study group of the study consists of a total of 60 fourth grade students, one experimental (n=30) and the other control (n=30), in a public school in the district centre of Şırnak. The course lasted 14 hours, including the pre-test and post-test. The“Environmental Awareness Scale”, developed by Yıldız Yılmaz & Mentiş Taş (2017), was used as a data collection tool in the study. Descriptive statistics, t-test for dependent samples, t-test for independent samples, t-test for related samples, analysis of covariance (ANCOVA) and Bonferroni pairwise comparison test were used to analyse the quantitative data obtained from the study. Cohen's d formula (1988) was used to measure the effect of differences between groups. According to the results of the research, it was found that the application of ecocritical theory in the science course had a significant effect on students' environmental awareness, especially in the sub-dimension of living in nature, together with all its sub-dimensions. In line with the results obtained, the use of ecocritical theory in science education is recommended.