Çocuğu olan kadın öğretmenlerin mükemmelliyetçi duygularının, mesleki öz yeterliklerine etkisinde, annelik öz yeterliklerinin aracı rolü
The mediating role of maternal self-efficacy in the effect of perfectionist feelings of female teachers with children on their professional self-efficacy
  1. Tez No: 938975
  2. Yazar: SÜMEYYE KUYUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Öz yeterlik kavramını etkileyen faktörler ve bu kavrama aracılık eden değişkenlere dair çeşitli araştırmalar literatürde yer almaktadır ancak bu ilişkilerde annelik gibi özel rollerin etkisi üzerine çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırmada, öğretmenlik yapan annelerin mükemmeliyetçi duyguları ile mesleki öz yeterlik algıları arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışırken, annelik öz yeterliğinin bu ilişkideki aracı rolü incelenmiştir. Çalışma örneklemi, 227 kadın öğretmenden oluşmakta olup, katılımcıların büyük kısmı evli (%91,6), aktif olarak mesleğini sürdüren (%95,6) annelerden oluşmaktadır. Katılımcıların yaşları 25 ile 60 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 40,7'dir. Veri toplama sürecinde“Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”,“Öğretmen Öz-Yeterlilik Ölçeği”ve“Ebeveynlik Görevlerinde Öz-Yeterlik Ölçeği Kısa Formu”kullanılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayalı olarak gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler betimsel istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, mükemmeliyetçilik alt boyutlarının mesleki öz yeterlik üzerindeki etkilerinin farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna göre, olumlu mükemmeliyetçilik boyutlarının mesleki öz yeterlik algısını desteklediği, olumsuz boyutlarının ise bu algıyı zayıflattığı tespit edilmiştir. Ayrıca, annelik öz yeterliğinin mükemmeliyetçilik ile mesleki öz yeterlik arasındaki ilişkiye anlamlı bir şekilde aracılık ettiği belirlenmiştir. Bu çalışma, öğretmenlerin mesleki yeterlilik algıları ile annelik rollerinin birbirleri üzerindeki etkilerini analiz ederek literatüre bu konuda yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Research in the literature has examined the factors influencing self-efficacy and the mediating variables impacting this concept. However, the role of specific domains, such as motherhood, has been relatively underexplored. This study aims to investigate the relationship between perfectionist tendencies and professional self-efficacy among teacher mothers, focusing on the mediating role of maternal self-efficacy. The sample consisted of 227 female teachers, the majority of whom were married (91.6%), actively working (95.6%), and had children. Participants ranged in age from 25 to 60, with a mean age of 40.7 years. Data were collected using the“Frost Multidimensional Perfectionism Scale,”the“Teacher Self-Efficacy Scale,”and the“Parenting Tasks Self-Efficacy Scale - Short Form.”The research utilized a relational survey design, and the data were analyzed through descriptive statistics, correlation, and regression analyses. The results indicated that the subdimensions of perfectionism have varying impacts on professional self-efficacy. Specifically, positive dimensions of perfectionism were found to enhance self-efficacy perceptions, whereas negative dimensions weakened them. Additionally, maternal self-efficacy was identified as a significant mediator in the relationship between perfectionism and professional self-efficacy. This study provides new insights into the interplay between professional competence perceptions and maternal roles, offering a novel perspective in the existing literature.