Örgütsel demokrasi ile örgütsel imaj arasındaki ilişki
The relationship between organizational democracy and organizational image
  1. Tez No: 939000
  2. Yazar: SİBEL EYİSON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu ilkokullarında görevli öğretmenlerin algılarına göre örgütsel demokrasi ile örgütsel imaj arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemi kapsamında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır ili merkez ilçelerde bulunan 74 ilkokul ve bu okullarda görevli bulunan 3.125 öğretmen; örneklemini ise evrenden random yöntemi ile seçilen 20 ilkokul ve bu okullarda görevli 638 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Geçkil ve Tikici (2015) tarafından geliştirilen beş boyut ve 28 maddeden oluşan“Örgütsel Demokrasi Ölçeği”ve Gürbüz (2008) tarafından geliştirilen 7 boyut ve 46 maddeden oluşan“Örgütsel İmaj Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada varılan bazı önemli bulgular şunlardır: (1) Öğretmenlerin kendi okullarına yönelik örgütsel demokrasi algıları“Katılıyorum”düzeyindedir. (2) Öğretmenlerin algılarına göre ölçekte en yüksek ortalamaya sahip ilk madde“Katılıyorum”düzeyiyle“Toplantılarda herkese düşüncelerini ifade etme fırsatı verilir.”ifadesiyken en düşük ortalamaya sahip ilk madde ise“Katılmıyorum”düzeyiyle“Kurumuma personel alımında kişilerin politik düşünceleri ve dünya görüşü etkili olur.”ifadesidir. (3),“Cinsiyet”ve“medeni durum”değişkenlerine göre öğretmenlerin örgütsel demokrasi algıları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamış ancak“öğrenim durumu”değişkenine göre adalet ve hesap verebilirlik alt boyutlarında ve“mesleki kıdem”değişkenine göre hesap verebilirlik alt boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. (4) Öğretmenlerin kendi okullarındaki örgütsel imaja ilişkin algılarının ortalaması ölçek bazında“Çok Katılıyorum”seviyesindedir. (5) Öğretmen algılarına göre örgütsel imaj ölçeğinde en yüksek ortalamaya sahip ilk madde“Bu okulda çalışanlar maaş ve ücretlerini düzenli olarak alırlar (Çok Katılıyorum)”, en düşük ortalamaya sahip ilk madde ise“Bu okul öğrencilerinden sanatçılar yetişmiştir (Orta Düzeyde Katılıyorum)”maddesidir. (6) Öğretmenlerin örgütsel imaja ilişkin algılarının“öğrenim durumu”,“medeni durum”ve“mesleki kıdem”değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı ancak“cinsiyet”değişkeninde ise yalnızca“duygusal çekicilik”alt boyutunda anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. (7) Öğretmenlerin örgütsel demokrasi algıları ile örgütsel imaj algıları genel puanları arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde bir ilişki saptanmıştır (r=-0,786). Buna göre, öğretmenlerin örgütsel demokrasi algıları artıkça örgütsel imaja yönelik algıları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between organizational democracy and organizational image based on the perceptions of teachers working in public primary schools. The study employs a quantitative research method within the scope of a correlational survey model. The population of the study consists of 74 primary schools and 3,125 teachers working in these schools in the central districts of Diyarbakır province during the 2022-2023 academic year. The sample includes 638 teachers from 20 primary schools selected randomly from the population. The data for the study were collected using the 'Organizational Democracy Scale,' developed by Geçkil and Tikici (2015), consisting of five dimensions and 28 items, and the 'Organizational Image Scale,' developed by Gürbüz (2008), consisting of seven dimensions and 46 items. Some key findings of the study are as follows: (1) Teachers' perceptions of organizational democracy in their schools are at the“Agree”level. (2) According to teachers' perceptions, the item with the highest average score on the scale is“In meetings, everyone is given the opportunity to express their thoughts.”at the“Agree”level, while the item with the lowest average score is“In my institution, individuals' political views and worldviews influence personnel recruitment.”at the“Disagree”level. (3) No significant difference was found in teachers' perceptions of organizational democracy based on the variables of“gender”and“marital status.”However, significant differences were detected in the sub-dimensions of justice and accountability based on the“education level”variable and in the accountability sub-dimension based on the“professional seniority”variable. (4) The average perception of teachers regarding the organizational image of their schools is at the“Strongly Agree”level on the scale. (5) According to teachers' perceptions, the item with the highest average score on the organizational image scale is“Employees in this school receive their salaries and wages regularly (Strongly Agree),”while the item with the lowest average score is“Artists have been trained among this school's students (Moderately Agree).”(6) Teachers' perceptions of organizational image do not significantly differ based on the variables of“education level,”“marital status,”and“professional seniority.”However, a significant difference was found in the“emotional appeal”sub-dimension based on the“gender”variable. (7) A positive and high-level correlation (r = 0.786) was found between teachers' perceptions of organizational democracy and their perceptions of organizational image. Accordingly, as teachers' perceptions of organizational democracy increase, their perceptions of organizational image also increase.