Judocularda gastrocnemius kasına uygulanan kinezyo bantlamanın seçili motorik özelliklere akut etkisinin incelenmesi
The acute effects of kinesio taping applied to the gastrocnemius muscle on selected motoric characteristics in judo athletes
  1. Tez No: 939004
  2. Yazar: MERVE YILDIZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, judocularda gastrocnemius kasına uygulanan Kinezyo bantlamanın çeviklik, esneklik, sürat, postural kontrol (denge) ve anaerobik güç üzerindeki akut etkisi incelendi. Araştırma, 8 erkek judocunun katılımıyla gerçekleştirildi ve yaş ortalamaları 22,500 ± 2,878 olarak belirlendi. Deneklere kinezyojik bant uygulaması ve uygulama olmadan ölçümler yapıldı ve ölçüm sırası randomize edildi. Birinci günde, bir gruba kinezyo bant uygulandı ve performans testleri alındı, diğer gruba ise önce testler yapıldı. İkinci gün, bu işlem tam tersi olarak tekrarlandı. Kinezyo bant uygulaması, gastrocnemius kasına 2 şerit bant kullanılarak yapıldı. Testler, bant uygulamasından yaklaşık 30 dakika sonra gerçekleştirildi. Ölçümler arasında yeterli dinlenme sağlandı ve ikinci gün ölçümleri 48 saat sonra alındı. Çalışma boyunca, deneklerin çeviklik, esneklik, sürat ve postural kontrol performansları ölçüldü. Çeviklik testi için T-Testi kullanıldı, postural kontrol BESS sistemi ile değerlendirildi, esneklik ölçümü düz zeminde yapıldı. Dikey sıçrama testi ve 20m sürat testi de uygulandı. Veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edildi ve Cohen's d etki büyüklüğü indeksi ile değerlendirildi. Anlamlılık düzeyi olarak 0.05 kabul edildi. Çeviklik testi sonuçlarına göre, KBU grubunda elde edilen ortalama puan 9,848 iken, KSU grubunda bu puan 10,6938 olarak belirlendi. Gruplar arasındaki fark, yapılan istatistiksel analizlerle anlamlı bulundu (t = -2,342, p = 0,034). Postural kontrol değerlendirmesinde ise KBU grubunda, DHPS Köpük Zeminde kinezyo bant uygulaması yapılan judocuların denge hata puanı ortalaması 6,125 ve standart sapması 0,835 olarak belirlendi. KSU grubundaki judocularda ise denge hata puanı ortalaması 11,625 ve standart sapması 4,534 olarak tespit edildi. Yapılan Chi-Square testi sonuçlarına göre, gruplar arasındaki denge hata puanlarındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğunu gösteren p değeri 0,014 olarak bulundu. Sürat ve anaerobik güç düzeylerinde KBU ve KSU arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi. Sonuç olarak, Kinezyo bant uygulamasının, çeviklik ve denge performansı üzerinde orta düzeyde bir etkisi olduğu belirlendi. Bu durum, gastrocnemius kasına bant uygulamasının eklemleri stabilize ederek ve kasların verimliliğini artırarak sporcuların hareket kabiliyetini iyileştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the acute effect of Kinesio taping applied to the gastrocnemius muscle on agility, flexibility, speed, postural control (balance), and anaerobic power in judo athletes was investigated. The research was conducted with the participation of 8 male judo athletes, with an average age of 22.500 ± 2.878 years. Subjects underwent measurements with and without Kinesio taping, and the order of measurements was randomized. On the first day, one group received Kinesio taping and performance tests were conducted, while the other group underwent tests first. This process was reversed on the second day. Kinesio taping was applied to the gastrocnemius muscle using two strips of tape. Tests were performed approximately 30 minutes after taping application. There was sufficient rest between measurements, and measurements on the second day were taken 48 hours later. Throughout the study, subjects' agility, flexibility, speed, and postural control performances were measured. T-tests were used for agility testing, postural control was evaluated using the BESS system, and flexibility measurement was conducted on a flat surface. Vertical jump and 20m speed tests were also administered. Data were analyzed using the SPSS program and evaluated with Cohen's d effect size index. A significance level of 0.05 was accepted. According to the agility test results, the mean score in the Kinesio taping group was 9.848, while in the non-taping group it was 10.6938. The difference between groups was statistically significant (t = -2.342, p = 0.034). In the assessment of postural control, the mean balance error score (BESS) on foam ground was 6.125 with a standard deviation of 0.835 in the Kinesio taping group, and 11.625 with a standard deviation of 4.534 in the non-taping group. The Chi-Square test results indicated a statistically significant difference in balance error scores between groups (p = 0.014). No significant differences were found in speed and anaerobic power levels between the Kinesio taping and non-taping groups. In conclusion, Kinesio taping has a moderate effect on agility and balance performance. This suggests that taping the gastrocnemius muscle may improve athletes' movement capabilities by stabilizing joints and enhancing muscle efficiency.