Açıklanamayan ı̇nfertilite tanısıyla IVF-ICS/ET uygulanan hastalarda yaş, basal folikül stimülan hormon, lüteinizan hormon, estradiol seviyeleri, antral folikül sayısı ve anti müllerian hormon seviyelerinin ovaryan yanıt, embriyo gelişimi ve gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of age, basal follicle stimulating hormone, luteinising hormone, estradiol levels, antral follicle number and anti müllerian hormone levels on ovarian response, embryo development and pregnancy outcomes in patients undergoing IVF-ICS/ET with unexplained infertility
  1. Tez No: 939045
  2. Yazar: ZEYNEL DURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM FERHAT ÜRÜNSAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Açıklanamayan İnfertilite Tanısıyla IVF-ICS/ET Uygulanan Hastalarda Yaş, Basal Folikül Stimülan Hormon, Lüteinizan Hormon, Estradiol Seviyeleri, Antral Folikül Sayısı ve Anti Müllerian Hormon Seviyelerinin Ovaryan Yanıt, Embriyo Gelişimi Ve Gebelik Sonuçlarına Etkisi Amaç: Bu çalışmada 2018-2023 yılları arasında Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezimize başvuran açıklanamayan infertilite tanısı almış hastalar incelendi. Hastaların demografik özellikleri, hormon profilleri ve antral folikül sayısının ovaryan yanıt, embriyogenez ve gebelik sonuçlarına etkisini incelemesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2018-2023 yılları arasındaki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezimize başvuran açıklanamayan infertilite tanılı 313 hasta retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya açıklanamayan infertilite tanılı 313 hasta dahil edildi. Olguların yaşı ile toplanan oosit sayısı, metafaz 2 aşamasındaki oosit sayısı ve oluşan embriyo sayısı ile arasında istatiksel olarak düşük düzeyde negatif yönde korelasyon ilişkisi saptandı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Age, Basal Follicle Stimulating Hormone, Luteinising Hormone, Estradiol Levels, Antral Follicle Number and Anti Müllerian Hormone Levels on Ovarian Response, Embryo Development and Pregnancy Outcomes in Patients Undergoing IVF-ICS/ET with Unexplained Infertility Objective: In this study, patients diagnosed with unexplained infertility who applied to our IVF clinic between 2018 and 2023 were analysed. We aimed to analyse the effect of demographic characteristics, hormone profiles and number of antral follicles on ovarian response, embryogenesis and pregnancy outcomes. Materials and Methods: 313 patients with unexplained infertility who applied to Çukurova University Faculty of Medicine, Gynaecology and Obstetrics IVF outpatient clinic between 2018-2023 were retrospectively analysed. Results: The study included 313 patients with unexplained infertility. There was a statistically low level negative correlation between the age of the patients and the number of oocytes collected, the number of oocytes at metaphase 2 stage and the number of embryos formed.