Yeşil büyümeye yönelik kamu politikaları: Seçilmiş ülkeler ve Türkiye örneği
Public policies for green growth: The case of selected countries and Türkiye
- Tez No: 939052
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KEMAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Çevre sorunlarına yönelik giderek artan farkındalık ve ülkelerin ekonomik büyüme anlayışlarını çevresel açıdan sürdürülebilir bir yapıya büründürme çabaları, yeşil büyüme olarak adlandırılan çevre dostu bir ekonomik büyüme modelinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. 'Çağın en önemli gerekliliği' olarak ifade edilen yeşil büyüme modeli, kamu politikaları aracılığıyla bir yandan çevreyi gözeten diğer yandan da ekonomik büyümeye sürdürülebilirlik kazandıran bir işlev görmektedir. Yeşil büyüme olgusu, uzun yıllardır süren ekonomik büyüme ile çevresel tahribat arasındaki pozitif ilişki algısına yeni bir bakış açısı kazandırarak ekonomik büyümenin çevre sorunlarına asgari düzeyde yol açabileceği savunusuyla bu ilişkinin negatife dönüşmesini sağlamıştır. Kuşkusuz bu dönüşümde baş aktör, devletlerin yeşil büyümeye yönelik uyguladığı etkin kamu politikaları olmuştur. Bahsi geçen hususlar göz önünde bulundurularak çalışma, yeşil büyümenin gerçekleştirilmesinin mümkün olup olmadığı ve bunun ülkeler açısından kamu politikaları bileşiminin doğru kullanımı ile sağlanıp sağlanamayacağını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada belirli kriterler baz alınarak seçilen beş ülke ve bu ülkelerin uyguladığı kamu politikaları içerik/doküman analizi yardımıyla incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmada yeşil büyüme kavramı ele alınmış, yeşil büyümeye yönelik mali, finansal ve düzenleyici 11 kamu politikası incelenmiş ve seçilmiş beş ülkenin uyguladığı kamu politikaları ve bu politikalar neticesinde elde edilen/hesaplanan veriler değerlendirilmiştir. İncelenen politikalar ve elde edilen verilerden hareketle Türkiye'de uygulanan kamu politikaları bağlamında eksiklikler tespit edilmiş ve önerilere yer verilmiştir. Sonuç itibariyle çalışma, ülkelerin kendilerine has özellikleri dikkate alınmak suretiyle oluşturulacak kamu politikalarının etkin kullanımı ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yeşil büyümeyi gerçekleştirmenin mümkün olduğu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing awareness of environmental problems and the efforts of countries to transform their economic growth approach into an environmentally sustainable structure have led to the emergence of an environmentally friendly economic growth model called green growth. The green growth model, which is expressed as 'the most important necessity of the age' has a function that, on the one hand, protects the environment and, on the other hand, provides sustainability to economic growth through public policies. The green growth phenomenon has brought a new perspective to the long-standing perception of the positive relationship between economic growth and environmental damage. It has turned this relationship into a negative one by arguing that economic growth can cause environmental problems at a minimum level. Undoubtedly, the leading actor in this transformation has been the effective public policies implemented by states towards green growth. Considering the aforementioned issues, the study aims to reveal whether green growth is possible and whether the correct combination of public policies for countries can achieve this. Five countries were selected for the study based on specific criteria, and the public policies implemented by these countries were analyzed through content/document analysis. In this context, the concept of green growth is discussed, 11 fiscal, financial, and regulatory public policies for green growth are analyzed, and the public policies implemented by the five selected countries and the data obtained/calculated as a result of these policies are evaluated. Based on the analyzed policies and data obtained, deficiencies in the context of public policies implemented in Türkiye have been identified, and recommendations have been made. As a result, the study reveals that it is possible to realize green growth in developed and developing countries by effectively using public policies that consider the countries' specific characteristics.