Nazal pasaj volümündeki değişimin fonasyon üzerindeki etkisi
The effect of changes in nasal passage volume on phonation
- Tez No: 939051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRESTE DİDEM SONBAY YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Nazal hava yolu, ses rezonansını etkileyen önemli bir anatomik yapıdır. Septum deviyasyonu ve nazal polipozis gibi patolojiler, nazal hava akımını ve ses kalitesini olumsuz etkileyebilir. Sesin oluşumu sırasında burun ve paranazal sinüsler önemli bir rezonans kaynağıdır. Bu nedenle, burun tıkanıklığı yaşayan bireylerde sesin rezonans özelliklerinde değişiklikler görülebilir. Nazal cerrahi, hava yolu açıklığını artırarak bu etkileri minimize etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, septoplasti, septorinoplasti ve nazal polipozis cerrahisi geçiren hastalarda nazal hava akımndaki değişikliklerin ses özellikleri üzerindeki etkisinin incelenip, yapılacak cerrahilerde bu etkinin göz önünde bulundurulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmada, kliniğimizde septoplasti, septorinoplasti ve nazal polipozis cerrahisi uygulanan hastaların cerrahi öncesi ve sonrası nazal hava yolu değişiklikleri objektif ölçüm yöntemleri ile analiz edilmiştir. PNİF kullanılarak burun hava akımındaki değişiklikler belirlenmiştir. Ses analizlerinde ise, MFS, akustik ses analizi, s/z oranı ve VHİ-10 parametreleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada, tüm cerrahi gruplarda nazal hava yolunun genişlediği ve burun tıkanıklığının azaldığı gözlemlenmiştir. PNİF ölçümlerinde cerrahi sonrası nazal hava yolu akımında anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Ses analizleri incelendiğinde, cerrahi sonrası jitter ve shimmer değerlerinde, maksimum fonasyon süresinde ve s/z oranında değişiklik gözlenmemiştir. VHİ-10 yapılan hastaların değerlerinde preoperatif ve postoperatif değerler arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Nazal cerrahi sonrası hastaların burundan nefes alma fonksiyonu iyileşmiş ve bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ancak akustik ses değerlendirmelerinde preoperatif ve postoperatif gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Hastaların ameliyat öncesinde disfoni şikayeti bulunmadığından, postoperatif VHI değerlerinde de belirgin bir değişiklik saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The nasal airway is an important anatomical structure that affects voice resonance. Pathologies such as septal deviation and nasal polyposis can negatively impact nasal airflow and voice quality. The nose and paranasal sinuses are important sources of resonance during voice production. Therefore, changes in the resonance characteristics of the voice may be observed in individuals experiencing nasal obstruction. Nasal surgery aims to minimize these effects by increasing airway patency. This study aims to examine the effect of changes in nasal airflow on voice characteristics in patients who underwent septoplasty, septorhinoplasty, and nasal polyposis surgery, and to consider this effect in future surgical procedures. Materials and Methods: In this prospective study, changes in nasal airflow before and after surgery in patients who underwent septoplasty, septorhinoplasty, and nasal polyposis surgery in our clinic were analyzed using objective measurement methods. Changes in nasal airflow were determined using PNIF. For voice analysis, MPT acoustic voice analysis, s/z ratio, and VHI-10 parameters were used. Results: In the study, it was observed that the nasal airway expanded and nasal obstruction decreased in all surgical groups. A significant increase in nasal airflow was detected in PNIF measurements after surgery. When voice analyses were examined, no significant changes were observed in jitter and shimmer values, maximum phonation time, or the s/z ratio after surgery. There was no significant difference between the preoperative and postoperative values in the VHI-10 scores of the patients. Conclusion: After nasal surgery, patients' nasal breathing function improved, and this improvement was found to be statistically significant. However, no significant difference was observed between the preoperative and postoperative groups in acoustic voice evaluations. Since the patients did not report any dysphonia complaints before surgery, no notable change was detected in postoperative VHI scores either.