Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanılı hastalarda F-18 FDG PET/BT'den elde edilen volumetrik dataların patoloji verileriyle ilişkisi
The relationship between volumetric data obtained from F-18 FDG PET/CT and pathological findings in patients diagnosed with non-small cell lung cancer
- Tez No: 939053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tanılı hastalarda F-18 FDG PET/BT ile elde edilen SUVmax, SUVmean, TLG ve MTV gibi metabolik parametrelerin, histopatolojik alt tipler, lenf nodu metastazı ve tümör lokalizasyonu ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya primer KHDAK tanısı almış ve evreleme amacıyla PET/BT görüntülemesi yapılmış 249 hasta dahil edilmiştir. Hastalar histopatolojik alt tiplere (adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom), lenf nodu metastazı varlığına ve tümör lokalizasyonuna göre gruplandırılmıştır. SUVmax, SUVmean, TLG ve MTV gibi homojen dağılım göstermeyen metabolik parametrelerin gruplar arasındaki farklılıkları Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiş ve SUVmax'ın lenf nodu metastazını öngörme gücü ROC analizi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to assess the association between metabolic parameters derived from F-18 FDG PET/CT, including SUVmax, SUVmean, TLG, and MTV, with histopathological subtypes and lymph node metastasis, as well as tumor localization in patients with non-small cell lung cancer (NSCLC). Matherials and Methods: A total of 249 patients diagnosed with primary NSCLC and who underwent PET/CT imaging for staging purposes were included in the study. Patients were classified according to histopathological subtypes (adenocarcinoma and squamous cell carcinoma), the presence of lymph node metastasis, and tumor localization. Differences in the non-normally distributed metabolic parameters, such as SUVmax, SUVmean, TLG, and MTV, between groups were assessed using the MannWhitney U test, and the predictive power of SUVmax for lymph node metastasis was evaluated using ROC analysis.