Jinekoloji hastalarında insan papilloma virüsünün (HPV) moleküler tespiti için idrar ve servikal sürüntü örneklerinin karşılaştırılması
Comparison of urine and cervical swab samples for the molecular detection of human papillomavirus (HPV) in gynecology patients
  1. Tez No: 939068
  2. Yazar: GÖKÇE SUCUER AKARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Giriş ve Amaç: HPV servikal kanserin en önemli etkenlerinden biri olup, tanı ve tarama sürecinde HPV DNA saptanması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, servikal sürüntü ile eş zamanlı alınan ilk akım idrar örneklerinden elde edilen HPV DNA sonuçları karşılaştırılarak idrar örneklerinin tanısal performansı değerlendirildi. Ayrıca HPV DNA pozitifliği ile sitolojik anormallikler arasındaki ilişki incelendi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, MCBÜ Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Jinekoloji Polikliniği'ne Eylül 2024–Mart 2025 tarihleri arasında başvuran, 18–65 yaş aralığında 300 kadın dahil edildi. Servikal sürüntü ve idrar örnekleri QIAscreen HPV PCR Test kiti ile çalışıldı. Sitoloji Bethesda 2014'e göre değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde SPSS ve MedCalc programları kullanıldı. Bulgular: HPV DNA pozitifliği; servikal örneklerde %19.3 (n=58), idrar örneklerinde %15.3 (n=46), her iki örnekte eşzamanlı %14 (n=42) olarak bulundu. Servikal örnekler referans alındığında, idrar örneklerinin HPV DNA saptamadaki duyarlılığı %72.4, özgüllüğü %98.4 ve doğruluğu %93.3 idi. İki örnek türü κ = 0.768 ile iyi uyum gösterdi. Servikal ve idrar örneklerinde saptanan HPV genotiplerinde tam uyum görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: HPV is one of the most important causative agents of cervical cancer, and detection of HPV DNA plays a critical role in diagnosis and screening. This study aimed to compare HPV DNA results obtained from first-void urine samples collected simultaneously with cervical swabs and to evaluate the diagnostic performance of urine samples. The association between HPV DNA positivity and cytological abnormalities was also investigated. Materials and Methods: The study included 300 women aged 18–65 who presented to the Gynecology Outpatient Clinic of MCBU Hafsa Sultan Hospital between September 2024 and March 2025. Both cervical swab and urine samples were tested using the QIAscreen HPV PCR Test kit. Cytological evaluation was performed according to the 2014 Bethesda system. Statistical analyses were conducted using SPSS and MedCalc software. Results: HPV DNA positivity was detected in 19.3% (n=58) of cervical samples, 15.3% (n=46) of urine samples, and 14% (n=42) of both samples simultaneously. Taking cervical samples as the reference, the sensitivity, specificity, and accuracy of urine samples for HPV DNA detection were 72.4%, 98.4%, and 93.3%, respectively. The two sample types showed good agreement (κ = 0.768), and complete concordance was observed between HPV genotypes identified in cervical and urine samples.