Göğüs hastalıkları kliniğinde pulmoner tromboemboli ön tanısı ile değerlendirilen hastaların klinik, radyolojik ve eşlik eden hastalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, radiological and associated conditions in patients assessed with a preliminary diagnosis of pulmonary thromboembolism in the pulmonology clinic
  1. Tez No: 939066
  2. Yazar: SELMA IŞIK SOSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA LEVENT ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pulmoner tromboemboli (PTE), ani ölümle sonuçlanabilen, kardiyovasküler hastalıklar içinde üçüncü sıklıkta görülen, önemli bir sağlık problemidir. PTE tanısı konulmasındaki en önemli basamak klinik şüphedir. PTE şüphesi ile incelenen hastalar ve PTE'nin prognozu ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmıştır. Prognoz üzerine etkisi olan parametreleri değerlendirmek ve bu doğrultuda tedavi planlamak klinik pratiğin temelini oluşturur. Çalışmamızda PTE ön tanısı ile değerlendirilen hastalarda, hastalığı doğru teşhis etmeye yardımcı parametreleri tespit etmeyi ve bu parametrelerin PTE mortalite risk grubuna göre prognoza etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız retrospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlandı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesine 01.01.2021–31.12.2023 tarihleri arasında PTE şüphesi ile başvurmuş Bilgisayarlı Tomografi Pulmoner Anjiyografi (BTPA) veya ventilasyon-perfüzyon (V/P) sintigrafisi ile doğrulanmış PTE olan ve olmayan hastaları inceledik. PTE ön tanısı ile değerlendirilen hastalardan, PTE olan ve olmayan olguların demografik, klinik, radyolojik ve laboratuvar parametreleri karşılaştırıldı. Anemi, enfeksiyon, albümin ve nötrofil/lenfosit oranı için lojistik regeresyon analizi yapıldı. 2019 Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) Akut Pulmoner Emboli Klavuzuna göre PTE saptanan hastalar mortalite risk gruplarına göre ayrıldı ve prognoza etki edebilecek parametreler tespit edildi. PTE ön tanısı ile değerlendirilen 614 hastanın, 238 (%38,8)'inde PTE saptanmış ve 376 (%61,2)'sında PTE saptanmamıştır. PTE saptadığımız hastaları ESC 2019 kılavuzunda belirtildiği gibi mortalite risk gruplarına ayırdık. Hastaların %8'i yüksek risk grubunda, %24'ü orta-yüksek risk grubunda, %46,6'sı orta-düşük risk grubunda ve %21,4'ü düşük risk grubunda değerlendirilmiştir. PTE saptadığımız hastaların yaşı anlamlı olarak PTE saptanmayan gruptan daha fazlaydı. Nefes darlığı şikayeti, ilk otuz gündeki mortalite durumu, koroner arter hastalığı, serebrovasküler hastalık, enfeksiyon, anemi, alt ekstremite kırığı, immobilite, kanser ve derin ven trombozu (DVT) varlığı PTE saptanan hastalarda anlamlı olarak daha fazla izlenmiştir. Anemi ve enfeksiyon ile PTE durumunun incelendiği lojistik regresyon analizi sonucunda, bağımsız olarak PTE durumunu etkilemediği gözlendi. Laboratuvar verileri incelendiğinde PTE saptanan hastalarda; lökosit, nötrofil, nötrofil/lenfosit oranı (NLO), eritrosit dağılım genişliği (RDW) değerlerinin daha yüksek olduğu; lenfosit, hemoglobin (HB), hematokrit (HCT), platelet değerlerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu tespit edilmiştir. PTE'si olan hastaların kan şekeri, kan üre azotu (BUN), kreatinin, BUN/kreatinin oranı, troponin, D-dimer değerlerinin daha yüksek olduğu; total protein, albumin, sodyum, kalsiyum değerlerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Lojistik regresyon analizine göre albumin düzeyi azaldıkça PTE saptanma olasılığının arttığını tespit ettik. Ayrıca PTE saptanan hastaları mortalite risk gruplarına göre incelediğimizde mortalite riski yüksek olan grupta NLO değeri anlamlı olarak yüksek ve lenfosit, HB ve HCT değerleri anlamlı olarak düşük saptanmıştır. Lökosit değeri orta-yüksek risk grubunda daha yüksekti. Mortalite riski düşük olanların nötrofil değerlerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu saptanmıştır. PTE saptanan hastalarda mortalite risk gruplarına göre troponin, NT-proBNP değerlerinin yüksek ve orta-yüksek olan grupta anlamlı olarak daha yüksek olduğu, D-dimer değerinin de mortalite riski yüksek olan grupta anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. Mortalite riski yüksek ve orta-yüksek risk grubunda olanların albumin değerlerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bulgularımız, PTE şüphesi ile değerlendirilen hastaların klinik, radyolojik ve laboratuvar verilerinin incelenmesi ile hastalığı doğru teşhis etmeye yardımcı parametreleri tespit etmemizi sağlayabilir. PTE mortalite risk durumuna göre hastalığın prognozunu öngörmek ve bu doğrultuda tedavi planı oluşturmak açısından da faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary Thromboembolism (PTE) is a vital health problem, ranking third among cardiovascular illnesses and potentially leading to unexpected death. The most crucial step in diagnosing PTE is clinical suspicion. Many studies have been conducted on patients investigated for suspected PTE and its prognosis. Evaluating parameters that affect prognosis and planning treatment accordingly forms the essence of clinical practice. In this study, it is aimed to relate parameters that assist precisely diagnose PTE in patients assessed with an initial diagnosis and to analyses the impact of these parameters on prognosis according to PTE mortality risk groups. This research was designed as a retrospective observational study. Patients who were admitted to Sivas Cumhuriyet University Hospital with suspected PTE between January 1, 2021, and December 31, 2023, and whose PTE diagnosis was confirmed or excluded using computed tomography pulmonary angiography (CTPA) or ventilation-perfusion (V/Q) scintigraphy. Additionally, demographic, clinical, radiological, and laboratory parameters of patients with and without PTE is compared. Logistic regression analysis was performed for anemia, infection, albumin levels, and neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR). According to the 2019 European Society of Cardiology (ESC) Guidelines for Acute Pulmonary Embolism, patients diagnosed with PTE were classified into mortality risk groups, and parameters that could affect prognosis were specified. Among 614 patients evaluated with a preliminary diagnosis of PTE, 238 (38.8%) were diagnosed with PTE, while 376 (61.2%) were not. The patients diagnosed with PTE were categorized into mortality risk groups according to 2019 ESC guidelines and the patients are classified as; 8% in the high-risk group, 24% in the intermediate-high-risk group, 46.6% in the intermediate-low-risk group, and 21.4% in the low-risk group.The patients' age with PTE was significantly higher than those without PTE. Symptoms of shortness of breath, first 30-day mortality, coronary artery disease, cerebrovascular disease, infection, anemia, lower extremity fractures, immobility, cancer, and deep vein thrombosis (DVT) were mostly common in patients with PTE diagnoses were investigated. Logistic regression analysis for anemia and infection showed that these factors did not independently affect the PTE diagnosis. As a result of laboratory findings, Leukocyte, Neutrophil, Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR), and Red Cell Distribution Width (RDW) were significantly higher in patients with PTE, whereas lymphocyte, hemoglobin (HB), hematocrit (HCT), and platelet count were quite lower. Patients with PTE also exposed higher levels of blood glucose, blood urea nitrogen (BUN), creatinine, BUN/creatinine ratio, troponin, and D-dimer, while total protein, albumin, sodium, and calcium levels were importantly lower. Logistic regression analysis indicated that reducing albumin levels was associated with an increased likelihood of PTE. Furthermore, evaluation of the patients with PTE based on mortality risk groups, those with high mortality risk had extremely higher NLR value and lower lymphocyte, HB, and HCT values. Leukocyte value was higher in the intermediate-high-risk groups. Neutrophil levels were lower in the low-risk group. Also, troponin and NT-proBNP levels were higher in the high and intermediate-high-risk groups, while D-dimer levels were significantly elevated in the high-risk group. Lastly, albumin levels were less in the high and intermediate-high-risk groups. Investigation of this study, examining the clinical, radiological, and laboratory data of patients evaluated for suspected PTE can assist identifying accurate diagnosis. Moreover, predicting the prognosis based on PTE mortality risk status and developing a treatment plan accordingly could be beneficial.