Preoperatif deksametazonun postoperatif bulantı-kusma, ağrı, üst havayolu semptomları ve derlenme kalitesine etkileri
Effects of preoperative dexamethasone on postoperative nause and vomiting, pain, upper airway symptoms and quality of recovery
- Tez No: 939069
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TOMATIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Deksametazon, postoperatif bulantı-kusmayı önlemek için güncel kılavuzlarca kullanılması önerilen bir glukokortikoiddir. Ayrıca, deksametazonun postoperatif ağrıyı ve üst havayolu semptomlarını azalttığını ve derlenme kalitesini artırdığını ileri süren çalışmalar da vardır. Bu çalışmada; preoperatif tek doz deksametazonun postoperatif bulantı-kusmayı önlemedeki etkisinin ve diğer olası yararlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Etik kurul onayı alındıktan sonra genel anestezi altında elektif laparoskopik kolesistektomi ve laparoskopik histerektomi planlanan, 18-65 yaşları arasında, ASA 1-2 fiziksel durumunda olan 127 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif tüm hastalara QoR-40 (Quality of Recovery-40) anketi uygulandı. Hastalar 2 gruba ayrıldıktan sonra deksametazon grubundaki hastalara anestezi indüksiyonundan önce 0,1 mg/kg intravenöz (İV) deksametazon, kontrol grubundaki hastalara 2 ml İV serum fizyolojik verildi. Hastaların postoperatif 1. ve 24. saatteki bulantı-kusma, ağrı ve üst havayolu semptomlarına dair skorları, ek antiemetik ve analjezik ihtiyaçları kaydedildi. Ayrıca hastalara postoperatif 24. saatte QoR-40 anketi uygulandı. Hastaların postoperatif 1. saat POBK insidansı (sırasıyla %30,1 ve %53,2; p=0,011) ve ek antiemetik ihtiyacı (6/63 ve 20/64; p=0,002) deksametazon grubunda daha düşüktü. 24. saatte bulantı skorlarında fark olmamakla birlikte, kontrol grubunda daha fazla kurtarma antiemetiğine ihtiyaç duyuldu (17/63 ve 33/64; p=0,005). Ağrı skoru yalnızca 24. saatte deksametazon grubunda daha düşük bulunurken (1,59±0,71 ve 2,02±0,79; p=0,002), ek analjezik kullanımı, üst havayolu semptomları ve derlenme kalitesi bakımından gruplar benzerdi. Sonuç olarak; preoperatif intravenöz tek doz uygulanan 0,1 mg/kg deksametazonun postoperatif bulantı-kusmayı ve ek antiemetik ihtiyacını azalttığı, ancak ağrı, ek analjezik tüketimi, üst hava yolu semptomları ve derlenme kalitesi bakımından belirgin bir yarar sağlamadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Dexamethasone is a glucocorticoid recommended by current guidelines for the prevention of postoperative nausea and vomiting. Additionally, there are studies suggesting that dexamethasone reduces postoperative pain and upper airway symptoms while improving recovery quality. This study aimed to evaluate the effectiveness of a single preoperative dose of dexamethasone in preventing postoperative nausea and vomiting, as well as its other potential benefits. After obtaining ethical committee approval, 127 patients aged 18-65 years, with ASA pyhysical status 1-2, scheduled for elective laparoscopic cholecystectomy and laparoscopic hysterectomy under general anesthesia, were included in the study. The QoR-40 (Quality of Recovery) questionnairre was admiminstered preoperatively to all patients. After the patients were divided into two groups, those in the dexamethasone group received 0,1 mg/kg IV dexamethasone before anesthesia induction, while those in the control group received 2 ml IV normal saline. Postoperative nausea and vomiting, pain and upper airway symptom scores, as well as the need for additional antiemetics and analgesics, were noted at 1 and 24 hours postoperatively. Additionally, the QoR-40 questionnaire was administered at the 24th postoperative hour. The incidence of postoperative 1st hour PONV (%30.1 vs. %53.2, respectively; p=0.011) and the need for additional antiemetics (6/63 vs. 20/64; p=0.002) were lower in the dexamethasone group. Although there was no difference in nausea scores at the 24th hour, the control group required more rescue antiemetics (17/63 vs. 33/64; p=0.005). The pain score was significantly lower in the dexamethasone group only at the 24th hour (1.59±0.71 vs. 2.02±0.79; p=0,002), while additional analgesic use, upper airway symptoms, and recovery quality were similar between the groups. In conclusion, it was determined that a single preoperative intravenous dose of 0.1 mg/kg dexamethasone reduces postoperative nausea and vomiting as well as the need for additional antiemetics but does not provide significant benefits in terms of pain, additional analgesic consumption, upper airway symptoms, or recovery quality.