Kurkumin içeren oral filmin sıçanlarda palatinal bölgede yara yeri iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of oral film containing curcumin on wound healing in the palatinal region in rats
  1. Tez No: 939084
  2. Yazar: DENİZ TÜMAY USTAOĞLU ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA OTAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Mevcut çalışmanın amacı, kurkumin içeren ve içermeyen oral filmlerin dişeti yara yeri iyileşmesine olan etkilerini klinik olarak ve TNF-alfa, IL-10, VEGF, alfa-SMA değerleri üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 72 erkek Wistar Albino sıçan dahil edildi. Sıçanlar rastgele kontrol (K), deney (D) ve film (F) grubu olmak üzere üç eşit gruba ayrıldı. Genel anestezi altında tüm sıçanlara, damak bölgelerinde 4 mm çapında yara yeri oluşturuldu. K grubunda yara alanı boş bırakıldı. Çalışma sonuna kadar D grubuna kurkumin içeren, F grubuna ise kurkumin içermeyen oral film uygulandı. 3., 7., 14. ve 21. günlerde yara alanları ölçümleri IMAGEJ programı ile karşılaştırıldı. İlgili günlerde biyokimyasal değişimleri değerlendirmek amacıyla alınan doku örneklerinde, TNF-alfa, IL-10, VEGF ve alfa-SMA (ACTa-2) parametrelerinin qRT-PCR ile gen ekspresyon analizi, ELISA ile protein ekspresyonu tayini yapıldı. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Yara alanları K ve F grubu ile karşılaştırıldığında D grubunda 3., 7. ve 14.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to clinically evaluate the effects of curcumin-containing and curcumin-free oral films on gingival wound healing and to investigate their effects on TNF-alpha, IL-10, VEGF, and alpha-SMA levels. Materials and Methods: A total of 72 male Wistar Albino rats were included in the study. The rats were randomly divided into three equal groups: control (K), experimental (D), and film (F). Under general anesthesia, a 4 mm diameter wound was created in the palatal region of all rats. In the K group, the wound area was left untreated. Throughout the study period, a curcumin-containing oral film was applied to the D group, while a curcumin-free film was applied to the F group. Wound areas were measured using the IMAGEJ software on days 3, 7, 14, and 21. To assess biochemical changes, tissue samples collected on the respective days were analyzed for TNF-alpha, IL-10, VEGF, and alpha-SMA (ACTa-2) via qRT-PCR for gene expression and ELISA for protein expression. Data were analyzed statistically.