Substitüye naftofuranların sentezi
Substitued dinaphtnofurano derivetives
- Tez No: 98469
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKAN SİRKECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
SUBSTİTÜYE NAFTOFURANLARIN SENTEZİ ÖZET Son yıllarda naftofuranonaftofuran ve naftopiranonaftopiran türevleri karbonil bileşikleri (glioksal ve 1,1-dimetilol aseton) ve 2-naftol arasındaki kondenzasyon reaksiyonundan elde edilmektedir. A.B.D. deki Kanser Enstitüsü tarafından incelenen bu bileşiklerin anti-kanser ve anti-HIV etkili oldukları fakat ilaç aktivitelerinin düşük olduğu bildirilmiştir. OH C=O.NaHS03 + I 3 C=O.NaHS03 H H+ 2 NaHS03 + 2H20 Bu çalışmada naftofuranonaftofuran bileşiğinin ilaç aktivitesinin artırılması amacıyla yeni fonksiyonlu türevleri sentezlenmiştir. Fonksiyonlu gruplar, kanser ve HTV kemoterapide kullanılan gruplardan seçilmiştir. Glioksal ile 2-naftol türevleri arasında gerçekleştirilen reaksiyonlardan elde edilen türevler tablo 1 de gösterilmektedir. Bu türevler üzerinden çeşitli sübstitüsyon reaksiyonları gerçekleştirilmektedir. vıııTablo l.Glioksal ile 2-naftol türevleri arasındaki reaksiyonlar. Glioksal 2-Naftol Türevleri Ürün H C=0 I c=o H O oa K C=0 I c=o H H C=0 I c=o H ÖD Elde edilen bu bileşikler üzerinden ilaç aktivitesini artırmak amacıyla asetilleme, allileter ve bromlama reaksiyonları denenmiştir. Tablo 2 de elde edilen ürünler görülmektedir. ıxTablo 2. Fonksiyonel naftofiıranonaftofuran ve dihidroksinaftofuranonaftofüran bileşikleri. Naftofuran Bileşiği Reagent Ürün CH3COCI o c=o c=o I I CH3 CH3 NBS Ot ^cr n CH3COC1 n *Br ffl 'Br ûoaĞ o o O O o "oTablo 2 den görüldüğü gibi 6,9-dibidroksi-7a,14c-naftofiırano[2,l-b]naftofuran (II) bileşiğinden sadece dialliloksi türevi elde edilirken 2,13-dihidroksi-7a,14c- naftofuxano[2,l-b]naftofuran (III)türevinden di- ve monoalliloksi bileşikleri elde edilmiştir. Substitüsyon reaksiyonları sonucunda elde edilen bazı ürünler üzerinden çevrilme reaksiyonları denenmiştir. Claisen çevrilmesi sonucunda 6,9-dialliloksi-7a,14c- dihidronaftofurano[2, 1 -b]naftrofuran bileşiğinden 5,1 0-dialliloksi-6,9-dihidroksi- 7aJ4c-dihidronaftofurano[2,l-b]naftrofuran bileşiği ele geçmiştir. heat N,N-dimethyIaniline 6,9-Diasetoksi-7a,14c-diWdronaftofurano[2,l-b]naftofuran bileşiğine Fries çevrilmesi uygulandı ve 6,9-diWdroksi-5J0-diasetil-7a,14c-dMdronaftofurano[2,l- b]naftofuran elde edildiği düşünülmektedir. Ele geçen miktar yetersiz olduğu için 'H-NMR spektrumu almamamıştır. FT-IR spektrumu ürünün oluştuğuna dair veriler içermektedir. heat i AIC13 Elde edilen bileşiklerin saflaştırılmasmda ince tabaka kromatografisi ve kolon kromatografîsi kullamlmıştrr. Yapı tayinleri için FT-IR ve İH-NMR spektroskopi yöntemlerinden yaratlanılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
SUBSTITUED DINAPHTHOFURANO DERIVATIVES SUMMARY Recent reports have described naphthofuranonaphthofuran and naphthopyranonaphthpyran which were synthesized via the condensation reaction between carbonyl compounds (glyoxal and 1,1-dimethylol acetone) and 2-naphthol. The following reaction products have been tested for their potential anti-cancer and anti-HTV properties at the National Cancer Institute, USA. However, none have shown encouraging biological activity. K H H+ C=O.NaHS03 C=O.NaHS03 + 2 NaHS03 + 2H2O In this work, naphthofuranonaphthofuran derivatives with new functional groups have been synthesized in order to increase their possible biological activities. Functional groups have been chosen from the compounds used for cancer and HIV chemoteraphy. This study consist of two parts and has used mainly two different methods : the condensation reaction of carbonyl compounds (glyoxal) with 2-naphthol derivatives as shown in Table 1 and Electrophilic Aromatic Substitution reactions and the following condensation XllTable 1. The reaction products of glyoxal with naphthols. Carbonyl compound Naphthol compound Structure of product H \ C=0 I c=o H K C=0 I c=o H O OH OH ycx. K C=0 I c=o H DIG In order to increase activity of the naphthofuranonphthofuran compounds, some reactions such as acetylation, allylation and bromination were carried out.. In the following table, the reaction reagents and structures of the products were listed. xmTable 2. The functional derivatives of naphthofuranonaphthofuran and dihydroxynaphthofuranonaphthofuran compounds Naphthofuran Compound Reagent Structure CH3COCI CH3 C=0 i CH3 NBS cr "cr n CH3COCI n *Br m *Br Ol JO ÛZU? o o' COL JP 0 0 XIVAs can be seen in the table 2, only the di- derivatives could be obtained from 6,9- dihydroxy-7a,14c-dmyckonaphthor\irano[2,l-b]naphthoruran (II) and di- and mono- derivatives were obtained from 2,13-dmydroxy-7aJ4c-dihydronaphthofurano[2,l- b]naphthofuran (HI). In this work two rearrangements also have been studied. First of them is the Claisen Rearrangement which was used for 6,9-diallyloxy-7a,14c-dihydronaphthofurano[2,l- b]naphthofuran compound. At the end of the reaction 6,9-dihydroxy-5,10-diallyl- 7a,14c-dihydronaphmofurano[2,l-b]naphthofuran compound was obtained. heat N,N-dimethylaniline The other rearrangement was Fries Rearrangement. It has been worked for 6,9- diacetoxy-7a,14c-dmydronaphmofurano[2,l-b]naphthofuran to have 6,9-dihydroxy- 5,10-diace1yl-7a,14c-dihydronaphmofurano[2,l-b]naphthofuran. The amount of this compount was not enough for ^-NMR to prove our structure. So it was only used FT-IR. On the other hand, FT-IR data showed good result for this compound. heat AICI3 C=0 To purify the synthesized compounds, thin-layer chromatography and column chromatography were used. All products were characterized by FTIR and ^-NMR spectroscopy. xv