Aile hekimlerinin demans hastalarına karşı tutumları ve empati düzeyleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between family physicians' attitudes towards patients with dementia and their empathy levels
- Tez No: 939123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ELBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada aile hekimlerinin demansı olan bireylere yönelik tutumlarının ve empati düzeylerinin değerlendirilmesi ve empati düzeyinin tutumla olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan çalışma, Türkiye genelinde aile hekimliği uygulamasında çalışan aile hekimleri ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, tanıtıcı bilgi formu, Demans Tutum Ölçeği (DTÖ) ve Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği (EDBÖ) kullanılmıştır. Veriler, SPSS (15.0) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 412 aile hekimi katılmıştır. Katılımcıların DTÖ toplam puan ortalaması 97,74 (SS: 16,58), EDBÖ toplam puanlarının ortalaması 50,51 (SS: 8,22) bulunmuştur. Uzman olan ve nüfusa kayıtlı yaşlı birey yüzdesi yüksek olan katılımcıların tutumları daha olumlu saptanmıştır. Evli, çocuk sahibi ve birinci derece yakınlarında demans tanılı birey bulunan katılımcılarda dışlayıcı tutumlar daha az bulunurken, ileri yaş, çalışma süresinin fazla olması ve demans tanılı hasta sayısının fazla olmasının daha az dışlayıcı tutumla ilişkili olduğu saptanmıştır. EDBÖ ile DTÖ toplam puan ortalamaları arasında pozitif bir korelasyon saptanmıştır (p: 0,481; r:
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the attitudes and empathy levels of family physicians toward individuals with dementia and to investigate the relationship between empathy levels and attitudes. Materials and Methods: This cross-sectional analytical study was conducted with family physicians working in family medicine practice across Turkey. The data collection tools included a demographic information form, the Dementia Attitudes Scale (DAS), and The Empathy Quotient (EQ). The data were analyzed using the SPSS (15.0) software program. Results: A total of 412 family physicians participated in the study. The mean total score of DAS was 97.74 (SD: 16.58), while the mean total score of EQ was 50.51 (SD: 8.22). Participants who were specialists and those with a higher percentage of elderly individuals registered in their practice demonstrated more positive attitudes. Exclusionary attitudes were found to be less common among participants who were married, had children and had a individual with dementia in their first-degree relatives. Additionally, older age, longer working experience, and a higher number of patients diagnosed with dementia were associated with less exclusionary attitudes. A positive correlation was identified between the total scores of EQ and DAS (p=0.481; r