Multipl skleroz tanılı hastalarda telomer uzunluğu analizi: prognoz, klinik fenotip, dizabilite ve manyetik rezonans görüntüleme beyin volüm değişiklikleri ile ilişkisi
Analysis of telomere length in patients with multiple sclerosis: its association with prognosis, clinical phenotype, disability, and magnetic resonance imaging-based brain volume changes
  1. Tez No: 939124
  2. Yazar: GÜLGÜN UNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ASLI TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Nörolojik ve Psikiyatrik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Multipl Skleroz (MS), santral sinir sistemini etkileyen ve inflamasyon, demiyelinizasyon, aksonal hasar ile karakterize kronik bir nöroimmün hastalıktır. Son yıllarda, telomer biyolojisinin MS ile ilişkisi dikkat çekmiş; telomer uzunluğu (TL), hücresel yaşlanma, immün senesans ve nörodejenerasyon süreçlerini yansıtan potansiyel bir biyobelirteç olarak önerilmiştir. Bu çalışmada, MS tanılı bireylerde lökosit telomer uzunluğu ile klinik alt tip, hastalık süresi, özürlülük skoru (EDSS), T lenfosit alt popülasyonları ve beyin volüm değişiklikleri (MRG) arasındaki ilişki çok yönlü olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya 33 Relapsing-Remitting MS (RRMS), 33 Primer Progresif MS (PPMS) ve 31 sağlıklı kontrol birey olmak üzere toplam 97 katılımcı dahil edilmiştir. Telomer uzunlukları kantitatif real-time PCR ile analiz edilmiş, T lenfosit alt tipleri (CD4⁺, CD8⁺ ve alt popülasyonları) akım sitometrisi ile değerlendirilmiş, beyin hacimleri ise volBrain sistemi kullanılarak MRG üzerinden hesaplanmıştır. PPMS grubunda telomer uzunluğu kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde kısa bulunmuştur (p=0,014). EDSS skoru ile TL arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki (p=0,001), hastalık süresi ile TL arasında ise zayıf düzeyde negatif korelasyon (p=0,016) saptanmıştır. CD4⁺CD28⁻ (%), CD8⁺ Temra (%) gibi immün yaşlanma ile ilişkilendirilen hücre alt tipleri ile TL arasında da anlamlı ters korelasyonlar belirlenmiştir (sırasıyla p=0,039 ve p=0,012). Beyin hacim analizlerinde, özellikle talamus hacmi ile telomer uzunluğu arasında anlamlı pozitif ilişki izlenmiştir (p=0,003). Bulgular, MS hastalarında telomer uzunluğunun yalnızca sistemik yaşlanma ile değil, aynı zamanda klinik şiddet, immün disfonksiyon ve yapısal beyin değişiklikleriyle ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Özellikle progresif MS formunda daha belirgin olan telomer kısalığı, hastalık prognozunu yansıtan biyolojik bir işaretçi olarak değerlendirilebilir. Telomer biyolojisinin MS'teki olası rolü, daha büyük örneklemli ve longitudinal çalışmalarla desteklenmelidir
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic neuroimmunological disease affecting the central nervous system, characterized by inflammation, demyelination, and axonal damage. In recent years, the relationship between telomere biology and MS has garnered increasing attention. Telomere length (TL) has been proposed as a potential biomarker reflecting cellular aging, immunosenescence, and neurodegenerative processes. This study aimed to comprehensively evaluate the relationship between leukocyte telomere length and clinical subtype, disease duration, disability score (EDSS), T lymphocyte subpopulations, and brain volume changes (MRI-based) in individuals diagnosed with MS. A total of 97 participants were included: 33 with Relapsing-Remitting MS (RRMS), 33 with Primary Progressive MS (PPMS), and 31 healthy controls. Telomere lengths were measured using quantitative real-time PCR, T lymphocyte subtypes (CD4⁺, CD8⁺ and their subsets) were assessed via flow cytometry, and brain volumes were quantified through the volBrain automated MRI analysis system. Telomere length was significantly shorter in the PPMS group compared to the control group (p=0.014). A significant negative correlation was observed between EDSS score and TL (p=0.001), and a weak negative correlation was found between disease duration and TL (p=0.016). Subsets of T cells associated with immunosenescence, such as CD4⁺CD28⁻ (%) and CD8⁺ Temra (%), showed significant inverse correlations with telomere length (p=0.039 and p=0.012, respectively). In brain volume analyses, a significant positive correlation was found between telomere length and thalamic volume (p=0.003). These findings suggest that telomere length in MS patients may be associated not only with systemic aging but also with clinical severity, immune dysfunction, and structural brain alterations. The pronounced telomere shortening observed particularly in the progressive MS form may serve as a biological indicator reflecting disease prognosis. The potential role of telomere biology in MS should be further explored in larger and longitudinal studies.