Diyabetik maküler ödemi olanhastalarda uygulanan intravitrealbevasizumab ve deksametazonun optikkoherans tomografi ve optik koheranstomografi anjiografi bulgularınınkarşılaştırılması
Comparison of optical coherence tomography and optical coherencetomography angiography findings of intravitreal bevacizumab anddexamethasone in patients with diabetic macular edema
  1. Tez No: 939130
  2. Yazar: LİNA ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. FİKRET UNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada diyabetik makula ödemi (DMÖ) tanılı hastalarda uygulanan intravitreal bevasizumab ve deksametazon tedavilerinin, optik koherens tomografi (OKT) ve optik koherens tomografi anjiyografi (OKT-A) bulguları üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmaya Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde izlenen ve intravitreal enjeksiyon tedavisi uygulanmış toplam 50 DMÖ hastası dahil edilmiştir. Hastalar iki gruba ayrılmıştır: Grup 1'e 4 doz bevasizumab uygulanırken, Grup 2'ye 3 doz bevasizumab sonrası 1 doz Deksametazon implantı (Ozurdex) uygulanmıştır. Tüm hastalara ait OKT ve OCT-A görüntülemeleri tedavi öncesi (0. ay), 1. ay ve 3. ayda yapılmıştır. OKT ile santral makula kalınlığı (SMK), HRF sayısı ve seröz dekolman varlığı; OKT-A ile yüzeyel ve derin kapiller pleksus vasküler dansite (VD) ve foveal avasküler zon (FAZ) ölçülmüştür. En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve göz içi basınç (GİB) değerleri de takip edilmiştir. Bulgular: Her iki grupta da SMK'da anlamlı azalma izlenmiş olup, bu azalma Deksametazon grubunda daha belirgin olmuştur. HRF sayısı her iki grupta da azalmış, ancak bu azalma bevasizumab grubunda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,011). Deksametazon grubunda FAZ alanı 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare the effects of intravitreal Bevacizumab and Dexamethasone treatments on optical coherence tomography (OCT) and optical coherence tomography angiography (OCT-A) findings in patients diagnosed with diabetic macular edema (DME). Materials and Methods: This retrospective study included 50 DME patients treated at Adana City Training and Research Hospital Ophthalmology Department. Patients were divided into two groups: Group 1 received 4 doses of intravitreal Bevacizumab, while Group 2 received 3 doses of Bevacizumab followed by 1 dose of Dexamethasone implant (Ozurdex). All patients underwent OCT and OCT-A imaging at baseline (month 0), and at months 1 and 3. Central macular thickness (CMT), hyperreflective foci (HRF), and subretinal fluid were evaluated via OCT. Superficial and deep capillary plexus vascular density (VD), and foveal avascular zone (FAZ) area were measured via OCT-A. Best corrected visual acuity (BCVA) and intraocular pressure (IOP) were also recorded. Results: A significant reduction in CMT was observed in both groups, with a more prominent reduction in the Dexamethasone group. HRF count decreased in both groups, but the reduction was statistically significant only in the Bevacizumab group (p=0.011).