CDK 4/6 inhibitörleri ile tedavi edilen metastatik meme kanseri hastalarında 18 F FDG PET/BT tabanlı nomogram modeli ile progresyonsuz sağkalım tahmini
Development of an 18 F FDG PET/CT derived nomogram to predict progression free survival in metastatic breast cancer patients treated with CDK 4/6 inhibitors
  1. Tez No: 939174
  2. Yazar: ZEYNEP CEREN BALABAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Hormon reseptörü pozitif olan meme kanseri tanılı hastalarda Siklin Bağımlı Kinaz 4/6 (CDK 4/6) inhibitörlerinin endokrin tedaviyle birlikte kullanımı, progresyonsuz sağkalımı (PSK) belirgin ölçüde uzatarak bu hasta grubunda tedavi yaklaşımını köklü biçimde değiştirmiştir. Bu çalışmanın amacı, CDK 4/6 inhibitörü ile tedavi edilen metastatik meme kanserli hastalarda, 18F FDG PET/BT tetkikinden elde edilen parametreler arasından progresyonsuz sağkalımı öngörmede en etkili değişkenleri belirlemek ve bu değişkenlerle bireyselleştirilmiş PSK tahmini yapabilen bir nomogram modeli geliştirmektir. Yöntem: Çalışmaya, CDK 4/6 inhibitörleri ile tedavi edilen 143 metastatik meme kanseri hastası dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi ve tedaviye yanıt değerlendirme döneminde gerçekleştirilen 18F FDG PET/BT tetkikleri retrospektif olarak incelendi. Tümör ile ilişkili metabolik parametreler (Tümör TLG Yükü, Tümör MTV Yükü, MTV, TLG,Toplam MTV, Toplam TLG) ve tedavi sonrasında bu parametrelerin değişim yüzdeleri oranı analiz edildi. Tedavi yanıtı, metabolik yanıt derecesi ve erken-geç progresyon gibi alt başlıklarda değerlendirildi. Univaryant ve multivaryant analizler ile anlamlı bulunan değişkenler kullanılarak progresyonsuz sağkalım tahmini yapan bir nomogram oluşturuldu ve Kaplan-Meier analizi, C-indeks ve kalibrasyon eğrileri ile modelin doğruluğu test edildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil ettiğimiz 143 hastanın, %72,7'sinde metabolik yanıt izlenmiş olup,%40,5'inde tam metabolik yanıt gözlenmiştir. Takip süresi boyunca, hastaların %38,4'ünde geç dönemde progresyon gelişmiş, hastaların %51'i ise hala progresyonsuz şekilde tedaviye devam etmektedir. Tedavi öncesi 18F FDG PET/BT parametrelerinden“Tümör TLG Yükü”, ve tedavi sürecinde erken dönemde değişim yüzdesi olarak hesaplanan“İndeks Tümör Δ%TLG”ve“Toplam Δ%TLG”değerleri,hem univaryant hem de multivaryant analizlerde PSK ile güçlü ilişkili bulunmuştur. Özellikle İndeks Tümör Δ%TLG ≥ %74 ve Toplam Δ%TLG ≥ %72 eşik değerlerinin,ROC analizlerinde sırasıyla %73 ve %82,5 duyarlılık ile yüksek prediktif güce sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The use of cyclin-dependent kinase 4/6 (CDK 4/6) inhibitors in combination with endocrine therapy has significantly prolonged progression-free survival (PFS) in patients with hormone receptor-positive breast cancer, leading to a paradigm shift in the treatment of this patient group. The aim of this study was to determine the most effective variables for predicting progression-free survival among the parameters obtained from 18F FDG PET/CT in patients with metastatic breast cancer treated with CDK 4/6 inhibitors and to develop a nomogram model that can predict individualized PFS with these variables. Methods: The study included 143 metastatic breast cancer patients treated with CDK 4/6 inhibitors. Baseline and treatment response 18F FDG PET/CT scans were evaluated retrospectively. Tumor-related metabolic parameters (Tumor TLG Burden, Tumor MTV Burden, Index Tumor MTV, Index Tumor TLG, Whole Body MTV, Whole Body TLG) and the percentages of change in these parameters after treatment were analyzed. Treatment response was categorized according to the degree of metabolic response and the timing of disease progression (early vs. late). A nomogram for PFS prediction was developed using variables found to be significant in univariate and multivariate analyses. The accuracy of the model was evaluated using Kaplan-Meier survival analysis, concordance index (C-index), and calibration curves. Results: Among the 143 patients, metabolic response was observed in 72.7%, with complete metabolic response in 40.5%. During follow-up, late progression occurred in 38.4% of patients, while 51% remained progression-free under treatment.“Tumor TLG Burden”, which was derived from pre-treatment 18F FDG PET/CT, and“Index Tumor Δ%TLG”and“Whole Body Δ%TLG”, which were calculated as early-phase percentage changes during treatment, were found to be strongly associated with progression-free survival (PFS) in both univariate and multivariate analyses. ROC analysis revealed that threshold values of >74% for Index Tumor Δ%TLG and >72% for Whole Body Δ%TLG demonstrated strong predictive power, with sensitivities of 73% and 82.5%, respectively. According to Multivariate Cox Regression analysis, higher Tumor TLG Burden was associated with increased progression risk (HR: 1.036; p = 0.016), whereas higher values of Index Tumor Δ%TLG (HR: 0.615; p < 0.001) and Total Δ%TLG (HR: 0.741; p < 0.001) were significantly associated with reduced progression risk. Based on these three 18F FDG PET/CT parameters, an individualized PFS prediction nomogram model was constructed. The model demonstrated good discriminatory performance, with a C-index of 0.692 (95% CI: 0.6308–0.7577). Calibration curve analyses indicated particularly high accuracy for predictions beyond 18 months. Conclusion: Our study showed that“Tumor TLG Burden”,“Index Tumor Δ%TLG and Whole Body Δ%TLG”parameters that were obtained from 18F FDG PET/CT examinations, which reflect the metabolic behavior of the index tumor and all metastatic foci, are independent prognostic markers of breast cancer patients receiving CDK 4/6 inhibitor therapy and which we found to perform superior to other clinical and metabolic parameters. The nomogram model created with the combination of these three parameters showed high discrimination in individualized PFS prediction and stands out as a practical and effective tool that can be used in clinical decision processes; it is predicted that this nomogram model can make an important contribution to individualize treatment strategies. There is a need for multicenter, prospective studies in large patient groups to provide external validation of this model. KEY WORDS: Breast Cancer, CDK 4/6 Inhibitors, Progression Free Survival, 18F FDG PET/CT, Total Lesion Glycolysis, Nomogram