Öğretmen adaylarının küresel vatandaşlık düzeyleri ile İngilizce özyeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between pre-service teachers' global citizenship levels and their English self-efficacy beliefs
- Tez No: 939178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE DOKUMACI SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının küresel vatandaşlık ile İngilizce özyeterlik inancı düzeylerinin belirlenmesini ve demografik değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Ayrıca öğretmen adaylarının küresel vatandaşlık ile İngilizce özyeterlik inançlarının arasındaki ilişkinin ortaya konulması ve küresel vatandaşlığı yordayan değişkenlerin tespit edilmesi de amaçlanmaktadır. Betimsel ve ilişkisel araştırma modelinde tasarlanan bu çalışmanın örneklemi Dicle ve Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören toplam 443 öğretmen adayıdır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Küresel Vatandaşlık Ölçeği”ile“İngilizce ile İlgili Özyeterlik İnancı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programından yararlanılmıştır. Küresel vatandaşlık ve İngilizce özyeterlik inancı düzeylerini belirlemek için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Küresel vatandaşlık ve İngilizce özyeterlik inançlarını cinsiyet, yaş, alan ve üniversite değişkenlerine göre incelemek amacıyla t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal-Wallis H ve Welch testi kullanılmıştır. Küresel vatandaşlık ve İngilizce özyeterlik inancı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Bununla birlikte küresel vatandaşlığı yordayan değişkenleri belirlemek için çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının küresel vatandaşlık ile İngilizce özyeterlik inançlarının genel olarak orta düzey olduğu bulunmuştur. Cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre öğretmen adaylarının küresel vatandaşlık; alan ve üniversite değişkenlerine göre hem küresel vatandaşlık hem de İngilizce özyeterlik inançları açısından anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, öğretmen adaylarının küresel vatandaşlık ile İngilizce özyeterlik inancı arasında pozitif yönlü ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizine göre İngilizce özyeterlik inancı, cinsiyet, yaş, alan ve üniversite değişkenlerinin, küresel vatandaşlık inancı ile orta düzeyde ve anlamlı bir ilişkisi olduğu; belirtilen değişkenler birlikte küresel vatandaşlık inancındaki varyansın yaklaşık % 19'unu açıkladığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the levels of pre-service teachers' global citizenship and English self-efficacy beliefs and to examine them in terms of demographic variables. It also aims to reveal the relationship between pre-service teachers' global citizenship and English self-efficacy beliefs and to determine the variables predicting global citizenship. The sample of this study, which was designed in descriptive and correlational research model, is 443 pre-service teachers studying at the Faculty of Education of Dicle and Harran Universities.“Global Citizenship Scale”and 'English Related Self-Efficacy Belief Scale' were used as data collection tools in the study. SPSS program was used to analyze the data. Arithmetic mean and standard deviation values were calculated to determine the levels of global citizenship and English self-efficacy beliefs. T-test, One-Way Analysis of Variance, Kruskal-Wallis H and Welch test were used to analyze global citizenship and English self-efficacy beliefs according to gender, age, field and university variables. Pearson Correlation Coefficient was calculated to determine the relationship between global citizenship and English self-efficacy beliefs. In addition, multiple regression analysis was used to determine the variables predicting global citizenship. In the study, it was found that pre-service teachers' global citizenship and English self-efficacy beliefs were generally at a medium level. It was found that there were significant differences in pre-service teachers' global citizenship according to gender and age variables, and in both global citizenship and English self-efficacy beliefs according to field and university variables. In addition, it was found that there was a positive and weakly significant relationship between pre-service teachers' global citizenship and English self-efficacy beliefs. According to the regression analysis, it was found that English self-efficacy beliefs, gender, age, field of study and university variables had a moderate and significant relationship with global citizenship beliefs and together these variables explained approximately 19% of the variance in global citizenship beliefs