Hükümlü ve tutuklu annelerin bağlanma biçimlerinin ebeveynlik tutumları ile ilişkisi
The relationship between attachment styles and parental attitues of convicted and detained mothers
  1. Tez No: 939180
  2. Yazar: NURAY ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlü annelerin bağlanma biçimleri ile ebeveynlik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkiye etki eden sosyo-demografik faktörleri belirlemektir. Araştırmada, annelerin hüküm durumlarına, yaşlarına, eğitim düzeylerine, medeni durumlarına, ceza infaz kurumlarında bulunma sürelerine ve çocuk sayılarına göre bağlanma biçimleri ve ebeveyn tutumlarının nasıl farklılaştığı araştırılmıştır. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemleri arasında yer alan ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara'da kadın kapalı ve kadın açık ceza infaz kurumlarında bulunan toplam 141 tutuklu ve hükümlü anne oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği (EBBÖ) ve Ebeveyn Tutumları Ölçeği (ETÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS (versiyon 26) kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans ve yüzde analizleri, bağımsız ve eşleştirilmiş örneklem t-testi, ANOVA, Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, bağlanma biçimleri ile ebeveyn tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin bulunduğunu göstermiştir. Güvenli bağlanma biçimi ile otoriter ebeveyn tutumu arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Yaş faktörü ile otoriter tutum, medeni durum ile güvenli bağlanma arasında, çocuk sayısı ile aşırı koruyucu tutum arasında anlamlı farklar bulunmuşken; eğitim durumu ve ceza infaz kurumlarında bulunulan süreye ilişkin analiz sonuçlarında anlamlı farklar tespit edilmemiştir. Hüküm durumuna göre yapılan analizlerde ise hükümlü annelerin çoğunun kaçıngan bağlanma biçimine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma, ceza infaz kurumlarında bulunan annelerin bağlanma biçimlerinin ebeveyn tutumları ve bazı sosyo-demografik özelliklerle ilişkili olduğunu göstermiştir. Çalışma sonuçları, ceza infaz kurumlarında bulunan annelerin sosyal destek sistemlerine erişimini artırmaya ve çocukların sağlıklı gelişimini desteklemeye yönelik politikaların geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attachment styles and parenting attitudes of mothers of prisoners and convicts in penal institutions and to determine the socio-demographic factors affecting this relationship. In the study, it was investigated how attachment styles and parenting attitudes of mothers differed according to their conviction status, age, education level, marital status, length of stay in penal institutions and number of children. In this study, relational survey design, which is among quantitative research methods, was used. The sample of the study consisted of a total of 141 detained and convicted mothers in women's closed and women's open prisons in Ankara. Personal Information Form, Adult Attachment Style Scale (AAS) and Parental Attitudes Scale (PAS) were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS (version 26). Frequency and percentage analyses, independent and paired sample t-test, ANOVA, Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U and correlation analyses were used in data analysis. The findings of the study showed that there were statistically significant relationships between attachment styles and parental attitudes. There was a significant and positive correlation between secure attachment style and authoritarian parental attitude. While significant differences were found between age factor and authoritarian attitude, marital status and secure attachment, number of children and overprotective attitude; no significant differences were found in the analysis results related to educational status and time spent in penal institutions. In the analysis according to the conviction status, it was concluded that most of the convicted mothers had an avoidant attachment style. This study showed that attachment styles of mothers in penal institutions are related to parental attitudes and some socio-demographic characteristics. The results of the study aim to contribute to the development of policies to increase the access of mothers in penal institutions to social support systems and to support the healthy development of children.