Öğretmenlerin adalet algılamaları üzerine bir araştırma: Konya ili Karatay ilçesi örneği
A study on teacher's perception of justice: The sample of Karatay distri̇ct of Konya province
  1. Tez No: 939188
  2. Yazar: ALİ ELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; Konya'nın Karatay ilçesinde bulunan devlet ilkokul ve ortaokullarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel adalet düzeylerinin cinsiyet, yaş, branş, mesleki kıdem, çalıştıkları okulun türü ve çalıştıkları okuldaki hizmet süresi gibi değişkenler açısından incelemektir. Çalışmaya 2023-2024 yılında Konya'nın Karatay ilçesinde bulunan devlet ilkokul ve ortaokullarında görev yapan basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 199 kadın ve 163 erkek olmak üzere toplam 362 öğretmen dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan öğretmenlerin tanımlayıcı/demografik özelliklerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”ve öğretmenlerin Örgütsel Adalet düzeylerini belirlemek için“Örgütsel Adalet Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS 26.0ve AMOS 24 Programları ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı özelliklere göre ölçek ve alt boyut puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplar için T testi ve varyans analizi uygulanmıştır. Öğretmenlerin örgütsel adalet ölçeği ve alt boyutları arasındaki ilişki için pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularında öğretmenlerin örgütsel adalet düzeylerinin cinsiyet, yaş, branş, mesleki kıdem, çalıştıkları okul türü ve hizmet süresi değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel adalet ölçeği ile alt boyutları arasında yüksek düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak öğretmenlerin örgütsel adalet düzeyleri üzerine cinsiyet, yaş, branş, mesleki kıdem, çalıştıkları okul türü ve hizmet süresi değişkenlerinin etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the organizational justice levels of teachers working in state primary and secondary schools in the Karatay district of Konya in terms of variables such as gender, age, branch, professional seniority, type of school they work in and length of service in the school they work in. A total of 362 teachers, 199 female and 163 male, who were selected by simple random sampling method and working in state primary and secondary schools in the Karatay district of Konya in 2023-2024 were included in the study.“Personal Information Form”was used to determine the descriptive/demographic characteristics of the participating teachers and“Organizational Justice Scale”was used to determine the Organizational Justice levels of teachers. The data were analyzed with IBM SPSS 26.0 and AMOS 24 Programs. T test for independent groups and analysis of variance were applied to compare the scale and sub-dimension scores according to the descriptive characteristics. Pearson correlation test was applied to the relationship between the organizational justice scale and its sub-dimensions of the teachers. The research findings showed that teachers' organizational justice levels differed significantly according to variables such as gender, age, branch, professional seniority, type of school they work in, and length of service. It was determined that there was a high level, positive and significant relationship between teachers' organizational justice scale and its sub-dimensions. As a result, it was concluded that variables such as gender, age, branch, professional seniority, type of school they work in, and length of service had an effect on teachers' organizational justice levels.