Çalışanların örgütsel adalete ilişkin algılamaları ile örgüte bağlılık düzeylerinin iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi ve öğretmenler üzerine bir araştırma
Effects of perceived organizational justice and organizational commitment of employees on job satisfaction and intention to quit: an investigation on teachers
- Tez No: 456017
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada örgütsel adaletin ve örgütsel bağlılığın iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasında ki ilişkileri araştırılmaktadır. Çalışma evrenini İstanbul ilinde bulunan öğretmenler oluşturmaktadır. 114 öğretmene uygulanan anket sonucunda araştırmada elde edilen veriler SPSS IBM 20.0 programında güvenirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip; faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, örgütsel adaletin alt boyutlarından olan dağıtım adaleti, işlem adaleti ve etkileşim adaleti ile iş tatmini arasında ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, işletim adaleti, dağıtım adaleti ile işten ayrılma niyeti arasında da ilişki bulunmuştur. Diğer değişkenlerin arasında ilişki bulunmaması normal karşılanırken; iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmaması dikkat çeken bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, relationship between perceİved organizational justice and organizational commitment of employees on job satisfaction and intention to quit have been investigated. Target population of This study consists of teachers in city of İstanbul. The data that is being extracted from the results of the surveys taken from 114 teachers are processed in SPSS IBM 20.0 software in order to control their consistency and validation of the data and evaluated with the methods of factor analysis, correlation analysis and regression analysis. As the result of the evaluation, the distributive justice, process justice and interaction justice that are placed in sub-field of organizational justice are related to each other in case of job satisfaction. Also, It has been found that process justice, distributive justice and intention to quit are related to each other. Not being able to find any relation between other variables are found normal and another significant point is that it has been found that job satisfaction and intention to quit has a relation to each other.