An analysis of the interaction between prosody and stylistics in Sylvia Plath's poems written and recorded in her own voice in 1962
Sylvia Plath'ın 1962 senesinde yazdığı ve kendi sesinden kaydedilmiş/ kendi sesiyle okuduğu şiirlerinde ölçübilim ve biçembilim arasındaki etkileşim üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 939221
  2. Yazar: BURÇİN SAVAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, Sylvia Plath'ın 1962 yılında yazıp kendi sesiyle seslendirdiği on yedi şiirinde ölçübilim (prozodi/bürün bilim) ile üslupbilim/biçembilim (stilistik) arasındaki ilişkiyi ayrıntılı olarak incelemektedir. Araştırmanın amacı, dil ve sesin birlikte nasıl anlam oluşturduğunu ve estetik bir deneyim yarattığını ortaya koymaktır. 1962 yılı, Plath'ın hem yoğun bir yaratıcı üretim içinde olduğu hem de derin kişisel çalkantılar yaşadığı bir dönemi temsil ettiği için özellikle seçilmiştir. Bu dönemde yazdığı şiirlerde sıklıkla kimlik, travma, kadınlık, ölüm ve varoluşsal mücadele gibi temalara yer verilmiştir.Bu dönemin duygusal ve psikolojik yoğunluğu göz önünde bulundurularak, çalışma özellikle Plutchik'in Duygu Çarkı doğrultusunda negatif duygulara odaklanmaktadır. Bu duygularla ilişkilendirilen kelime ve kelime grupları öncelikle stilistik analiz yoluyla belirlenmiştir. Ardından, seçilen şiirler hem stilistik hem de prozodik açıdan değerlendirilmiştir. Duygusal ifadenin ses yoluyla nasıl biçimlendiğini daha iyi anlayabilmek için, ses perdesi ve ses yoğunluğu odaklı prozodik analiz, stilistik analiz temel alınarak gerçekleştirilmiştir.Praat adlı yazılım kullanılarak nicel akustik veriler elde edilmiş ve bu veriler detaylı stilistik okumalarla bütünleştirilmiştir. Verilerin çıkarımında Praat analizinde Jasp yazılımı kullanılmıştır ve kutu grafikleriile görselleştirme sağlanmıştır. Bu disiplinlerarası yaklaşım, Plath'ın sanatsal yönüne yeni bir bakış açısı sunmakta; edebiyat analizlerinde işitsel öğelerin entegrasyonunun önemini vurgulamaktadır. Şiirlerinde ses ve dil arasındaki uyumu inceleyen bu tez, Plath'ın yaratıcı vizyonuna dair anlayışı derinleştirdiği gibi, şiir yorumlarında prozodik özelliklerin daha geniş biçimde ele alınmasını da savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study delves into the relationship between prosody and stylistics in seventeen poems written and read aloud by Sylvia Plath in 1962. It aims to examine how language and vocal delivery work together to construct meaning and create an aesthetic experience. The year 1962 was deliberately selected, as it marks a period of intense creative output for Plath, while also reflecting a time of deep personal turmoil. Her poetry from this time frequently addresses themes such as identity, trauma, femininity, death, and existential struggle. Considering the emotional and psychological intensity of this period, the study focuses specifically on negative emotions, guided by Plutchik's Wheel of Emotions. Words and phrases associated with these emotions were first identified through a stylistic analysis. The selected poems were then examined from both stylistics and prosodic perspectives. A prosodic analysis, centered on pitch and vocal intensity, was conducted based on the stylistic analysis to better understand how emotional expression is shaped through sound. Quantitative acoustic data were obtained using Praat software and integrated with close stylistic readings. The data were extracted through Praat analysis, and visualizations were produced using the Jasp software with boxplots.This interdisciplinary approach offers a fresh perspective on Plath's artistry, emphasizing the importance of integrating auditory aspects into literary analysis. By examining the synergy between sound and language in her poetry, this thesis not only deepens the understanding of Plath's creative vision but also advocates for a broader consideration of prosodic features in poetry interpretation.