Kronik hastalık yönetimi bağlamında hasta-hekim ilişkisindeki iletişim dinamiklerinin incelenmesi: Tip 2 diyabet özelinde nitel bir araştırma
Investigation of communication dynamics in patient-physician relationship in the context of chronic disease management: A qualitative research specific to type 2 diabetes
  1. Tez No: 939220
  2. Yazar: HÜLYA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kronik hastalıklar, dünya genelinde sağlık açısından büyük bir sorun teşkil etmekte ve bireylerin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemektedir. Özellikle Tip 2 diyabet, uzun süreli yönetim gerektiren, insülin tedavisiyle kontrol altına alınabilen bir hastalık olup, yaygınlığı hızla artmaktadır. Bu hastalığın yaygınlığı, sağlık sistemlerini ve toplum sağlığını tehdit etmekte, aynı zamanda hastaların günlük yaşamlarını zorlaştırmaktadır. Tip 2 diyabet 'in etkin yönetimi, hasta-hekim ilişkisinin kalitesine doğrudan bağlıdır; bu ilişki, hastaların tedaviye uyumunu etkileyebilecek önemli bir unsurdur. İyi iletişim ve empatik bir yaklaşım, hasta memnuniyetini artırarak tedavi sürecinin etkinliğini sağlamaktadır. Özellikle hastaların psikososyal iyilik hallerine de odaklanılması, tedaviye uyumu artıran önemli bir faktördür. Ayrıca, bireyselleştirilmiş tedavi planları, hastaların yaşam tarzları, beslenme alışkanlıkları ve psikososyal durumları göz önünde bulundurularak şekillendirilmelidir. Bu noktada hasta hekim iletişim dinamiklerinin önemi ön plana çıkmaktadır. Araştırma, hasta-hekim ilişkisini oluşturan temel unsurların onaylama, kendini açma, empati ve kontrol gibi faktörler olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, hasta ve hekim arasındaki etkili iletişimin ve güvenin, tedavi süreçlerinde önemli bir fark yaratacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases constitute a major health problem worldwide and seriously affect the quality of life of individuals. In particular, Type 2 diabetes is a disease that requires long-term management and can be controlled with insulin treatment, and its prevalence is increasing rapidly. The prevalence of this disease threatens health systems and public health, as well as complicating the daily lives of patients. Effective management of type 2 diabetes is directly dependent on the quality of the patient-physician relationship, which is an important factor that can affect patient compliance with treatment. Good communication and an empathetic approach increase patient satisfaction and ensure the effectiveness of the treatment process. In particular, focusing on patients' psychosocial well-being is an important factor that increases treatment adherence. In addition, individualized treatment plans should be shaped by taking into account patients' lifestyles, dietary habits and psychosocial status. At this point, the importance of patient-physician communication dynamics comes to the fore. The study revealed that the main elements of the patient-physician relationship are factors such as affirmation, self-disclosure, empathy and control. It also reveals that effective communication and trust between patients and physicians will make a significant difference in treatment processes.