Kronik böbrek hastalığı olan bireylerde algılanan sosyal destek düzeyi ve ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of perceived social support level and medication compliance in individuals with chronic kidney disease
  1. Tez No: 939269
  2. Yazar: PINAR ERDUĞAN KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada kronik böbrek hastalığı (KBH) olan bireylerinin sosyal destek düzeyleri ve ilaç uyumlarının belirlenerek, algılanan sosyal destek ve ilaç uyumunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapıldı. Araştırma Trakya Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezinde Kasım 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında nefroloji kliniğinde takipli ve tedavi olan 143 katılmaya gönüllü olan ve çalışmaya dahil olma kriterlerine uyan KBH hastaları oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Hasta Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve 'İlaç Uyum Bildirim Ölçeği' kullanıldı. Elde edilen anket ve ölçek verileri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 26 programı kullanılarak analiz edildi. Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) puan ortalaması 48,25±15,76 iken Aile alt boyutu puan ortalaması 23,79±5,71, Arkadaş alt boyutu puan ortalaması 11,70±7,70 ve Özel İnsan alt boyutu puan ortalaması ise 12,76±7,22'dir. İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği (İUBÖ) puan ortalaması 21,29±4,52 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the social support levels and medication adherence of individuals with chronic kidney disease (CKD) and to evaluate the factors affecting perceived social support and medication adherence. The study included 143 CKD patients who were followed up and treated in the nephrology clinic at Trakya University Research and Application Center between November 2023 and April 2024, who volunteered to participate and met the study inclusion criteria. The“Patient Information Form”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale”and 'Medication Adherence Reporting Scale' were used as data collection tools in the study. The obtained survey and scale data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 26 program. The mean Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) scores were 48.25±15.76, while the Family sub-dimension scores were 23.79±5.71, the Friend sub-dimension scores were 11.70±7.70, and the Special Person sub-dimension scores were 12.76±7.22. The mean Medication Adherence Reporting Scale (GAS) scores were found to be 21.29±4.52.