Açık kama yüksek tibial osteotomi sırasında onarım yapılan ve yapılmayan medial menisküs arka kök yırtıklarının klinik ve radyolojik sonuçları
Clinical and radiological results of medial meniscus posterior root tears with and without repair during open wedge high tibial osteotomy
  1. Tez No: 939281
  2. Yazar: CEMRE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Açık kama yüksek tibial osteotomi (AKYTO), medial kompartman artriti tedavisinde yaygın kullanılan bir yöntem olup, bu cerrahi sırasında medial menisküs arka kök yırtığı (MMAKY) sıklıkla saptanmaktadır. Medial menisküs arka kök yırtığı (MMAKY), menisküsün yük dağıtma fonksiyonunu bozarak total menisektomiye benzer şekilde ilerleyici osteoartrite neden olabilir. Bu çalışmanın temel amacı, medial menisküs arka kök yırtığı (MMAKY) olan hastalarda açık kama yüksek tibial osteotomi (AKYTO) sırasında uygulanan menisküs onarımının etkinliğini değerlendirmek, açık kama yüksek tibial osteotomi (AKYTO) ile eş zamanlı medial menisküs arka kök yırtığı (MMAKY) onarımı yapılan ve yapılmayan hastaların radyolojik ve klinik sonuçlarını karşılaştırmak, menisküs iyileşmesine olan etkiyi incelemek ve iyileşmeyi etkileyen bağımsız faktörleri tespit ederek, açık kama yüksek tibial osteotomi (AKYTO) sırasında medial menisküs arka kök yırtığı (MMAKY) onarımının gerekliliği konusunda kanıt sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniklerinde 2014-2023 yılları arasında MMAKY ve varus dizilimli medial gonartrozu nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan toplam 58 olgu dahil edilmiştir. Olgular AKYTO ile eş zamanlı MMAKY tamiri yapılan grup (n=27) ve sadece AKYTO yapılan grup (n=31) olarak iki gruba ayrılmıştır. Klinik değerlendirmede hastaların tedavi öncesi ve sonrası eklem hareket açıklıkları, Diz Cemiyeti Skoru (KSS), Diz Cemiyeti Fonksiyon Skoru (KSFS), Lysholm Skoru, Diz Yaralanması ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS) ve Visual Analogue Scale (VAS) kullanılmıştır. Radyolojik değerlendirme için tedavi öncesi ve sonrası MRG, direkt grafi ve stres grafileri analiz edilmiştir. MRG'de menisküs kök yırtığı, menisküs ekstrüzyonu, kemik iliği ödemi, subspinöz kistler, ÖÇB dejenerasyonu ve İYB ödemi değerlendirilmiştir. Direkt grafilerde mekanik eksen, Kellgren-Lawrence sınıflaması, patellar yükseklik indeksleri (İSİ, CDİ), posterior tibial eğim, MPTA (medial proksimal tibial açı) ve Koronal Düzlem Diz Dizilimi (CPAK) incelenmiştir. Stres grafilerinde varus ve valgus stres altında eklem açılmaları hem milimetre hem de derece cinsinden ölçülmüştür. Bulgular: Çalışma popülasyonunun %87.5'ini kadın hastalar oluşturmakta olup, ortalama yaş 55.1±5.9 yıl, ortalama BKİ 30.7±3.5 kg/m² olarak saptanmıştır. Hastaların %34'ünde travma öyküsü mevcut olup, bunların çoğunluğu (%55) derin çömelme travmasıdır. MRG bulgularında, kombine cerrahi grubunda ve sadece AKYTO grubunda menisküs ekstrüzyon değişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.210). Tedavi sonrası xiii MRG'de kök yırtığının iyileşme oranı kombine grupta %22, sadece AKYTO grubunda %11 olarak bulunmuştur (p=0.295). Stres grafilerinde, tedavi öncesi kök yırtığı olan bütün olguların karşı dizlerine göre varus stresinde lateral eklem aralığının (LEA) anlamlı arttığı gözlenmiştir. Tedavi sonrası varus stresinde LEA değişiminde kombine tedavi grubunda 1.7 mm azalma gözlenirken, sadece AKYTO grubunda 0.3 mm azalma görülmüştür (p=0.012).
Özet (Çeviri)
Purpose: Open wedge high tibial osteotomy (OWHTO) is a commonly used method for treating medial compartment arthritis, and medial meniscus posterior root tears (MMPRT) are frequently detected during this surgery. Medial meniscus posterior root tears disrupt the load distribution function of the meniscus, potentially leading to progressive osteoarthritis similar to total meniscectomy. The main purpose of this study is to evaluate the effectiveness of meniscus repair performed during open wedge high tibial osteotomy in patients with medial meniscus posterior root tears, to compare the radiological and clinical outcomes of patients who underwent OWHTO with simultaneous MMPRT repair versus those who underwent OWHTO alone, to examine the effect on meniscus healing, and to identify independent factors affecting MMPRT healing after OWHTO, thereby providing evidence for the necessity of MMPRT repair during OWHTO. Materials and Methods: The study included a total of 58 cases who underwent surgical treatment for MMPRT and varus-aligned medial gonarthrosis between 2014-2023 at Ege University Faculty of Medicine and Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology Clinics. Cases were divided into two groups: those who underwent OWHTO with simultaneous MMPRT repair (n=27) and those who underwent OWHTO alone (n=31). For clinical evaluation, pre- and post-treatment joint range of motion, Knee Society Score (KSS), Knee Society Function Score (KSFS), Lysholm Score, Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), and Visual Analogue Scale (VAS) were used. For radiological evaluation, pre- and post-treatment MRI, direct radiography, and stress radiographs were analyzed. MRI was used to evaluate meniscus root tear, meniscus extrusion, bone marrow edema, subspinous cysts, ACL degeneration, and MCL edema. Direct radiographs were examined for mechanical axis, Kellgren-Lawrence classification, patellar height indices (ISI, CDI), posterior tibial slope, and Coronal Plane Alignment of the Knee (CPAK). Joint openings under varus and valgus stress were measured in both millimeters and degrees on stress radiographs. Results: Female patients constituted 87.5% of the study population, with a mean age of 55.1±5.9 years and a mean BMI of 30.7±3.5 kg/m². Trauma history was present in 34% of patients, with the majority (55%) being deep squatting trauma. In MRI findings, no statistically significant difference was found between the combined surgery group and the OWHTO-only group in terms of meniscus extrusion change (p=0.210). The healing rate of the root tear in xv post-treatment MRI was 22% in the combined group and 11% in the OWHTO-only group (p=0.295). In stress radiographs, it was observed that all cases with root tears had significantly increased lateral joint space (LJS) under varus stress compared to the contralateral knee before treatment. After treatment, a 1.7 mm decrease was observed in LJS change under varus stress in the combined treatment group, while only a 0.3 mm decrease was seen in the OWHTO-only group (p=0.012).