Açık kama tipi yüksek tibial osteotomide lateral korteksin kırılmasının osteotomi açılma direnci üzerine etkisi
- Tez No: 478043
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yüksek tibial osteotomi özellikle genç ve aktif hastalarda, tek kompartman tutulumu olduğunda tercih edilen bir cerrahidir. Medial açık kama, lateral kapalı kama ve kubbe osteotomisi en sık uygulanan yöntemlerdir. İlk olarak lateral kapalı kama tipi tarif edilmiş olup sonrasında özellikle implant teknolojisinin de gelişimiyle medial açık kama tipine geçiş olmuştur. Bacak boyunun kısalmaması, fibula osteotomisi yapılmamasından dolayı fibular sinir hasarının olmaması medial açık kama tipi yüksek tibial osteotominin belirgin avantajlarıdır. Yüksek tibial osteotomi sırasında gelişen karşı korteks kırığının etkileri literatürde çok defa araştırılmış ve uzun dönem sonuçları hakkında da çalışmalar yapılmıştır. Osteotomi bölgesinde stabilite sorunu yaratması, kaynama problemlerine yol açması ve düzeltmenin kaybı en önemli sorunlardır. Çalışma 10 adet taze donmuş insan kadavrası üzerinde yapıldı. Kadavralar iki gruba ayrıldı. Bir grupta (n=5) medial açık kama tipi yüksek tibial osteotomi lateral kortekste bir cmlik sağlam kemik bırakılarak yapıldı, diğer gruptaysa (n=5) tibia tamamen osteotomize edildi. Daha sonrasında özel olarak modifiye edilen, kuvvet ölçümü yapabilen bir distraktör yardımıyla osteotomi hattı 8-15mm aralığında açıldı. Bu açılma sırasında her 0,5mm'de bir kuvvet ölçümü yapılarak kaydedildi ve her iki grubun sonuçları birbiriyle kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
High tibial osteotomy is a preferred surgery especially in young and active patients when there is only single compartment involved. Medial opening wedge, lateral closing wedge and dome osteotomy are the most common methods. Firstly, the lateral closed wedge type was described and subsequently the transition to the medial open wedge type was made, especially with the development of the implant technology. The absence of fibular nerve damage due to the absence of shortening of the leg neck and fibula osteotomy is a significant advantage of the medial open wedge type high tibial osteotomy. The effects of the contralateral cortex fracture during high tibial osteotomy have been investigated many times in the literature and long term results have been studied. Stability problems in the osteotomy area, leading to union problems and loss of correction are the most important problems. The study was performed on 10 fresh frozen human cadavers. The cadavers were divided into two groups. In one group (n = 5), the medial open wedge type high tibial osteotomy was performed with a one-cm solid bone left intact in the lateral cortex, while the other group (n = 5) was totally osteotomized. The osteotomy site was opened at a distance of 8-15mm with the help of a special distractor capable of measuring force, which was modified for this study. During this opening, a force measurement at each 0.5 mm was recorded and the results of both groups were compared.