Aile hekimliği polikliniğine halsizlik ve yorgunluk şikayetiyle başvuran hastaların klinik bulgu ve tanılarının retrospektif analizi
A retrospective analysis of clinical findings and diagnoses of patients presenting to the family medicine outpatient clinic with complaints of fatigue and tiredness
- Tez No: 939288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Halsizlik ve yorgunluk birinci basamakta sağlık hizmeti alan erişkinlerde en sık rastlanan semptomlardandır. Toplum genelinde yapılan bazı çalışmalarda halsizlik ve yorgunluk oranı %10-40 arasında değişmektedir. Çalışmamızın amacı ise Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğine halsizlik ve yorgunluk şikayetiyle başvuran hastaların klinik bulgu ve tanılarının retrospektif incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak tasarlandı. Çalışmamızın 15.06.2024 ile 15.08.2024 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Aile Hekimliği Kliniğine halsizlik ve yorgunluk şikayetiyle başvuran ve dahil edilme kriterlerini kapsayan tüm katılımcıların verileri ile yapılması planlandı. Örneklem hesabı 2 aylık periyotta halsizlik ve yorgunluk şikayetiyle polikliniklere başvuran hastaların toplamından oluşturuldu. 24 hasta, veri kaybı yaşandığı için çalışmadan çıkartıldı. Çalışma toplam 636 hastanın verileri kullanılarak tamamlandı. Çalışmanın verileri hastane kayıt sistemi üzerinden hasta notlarına ulaşılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Fatigue and tiredness are among the most common symptoms observed in adults receiving primary healthcare services. In various population-based studies, the prevalence of fatigue and tiredness has been reported to range between 10% and 40%. The aim of our study is to retrospectively examine the clinical findings and diagnoses of patients who presented with complaints of fatigue and tiredness to the Family Medicine Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. Materials and Methods: Our study was designed retrospectively. It was planned to be conducted using the data of all participants who presented with complaints of fatigue and tiredness to the Family Medicine Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between June 15, 2024, and August 15, 2024, and who met the inclusion criteria. The sample was determined based on the total number of patients who presented to the outpatient clinics with complaints of fatigue and tiredness during the two-month period. A total of 24 patients were excluded from the study due to data loss. The study was completed using the data of 636 patients. The data were obtained through patient notes accessed via the hospital record system. The data were analyzed statistically and a p-value of