İlköğretim II. kademe vatandaşlık ve insan hakları eğitimi ders kitaplarının değerlendirilmesi
The Analysis of human rights and civics education at the second level of the Turkish primary schools
- Tez No: 93930
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER C. MUŞTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, eğitim sisteminde ilköğretim kurumlarındaki, vatandaşlık ve insan haklan eğitimi dersinin, ders kitapları açısından var olan durumunun incelenmesi ve bu eğitimin etkililiğini -arttıracak etmenlerin ortaya konulmasıdır. Bu amaca ulaşmak için; Vatandaşlık ve İnsan Haklan Eğitimi dersinin amaçlan nelerdir? Vatandaşlık ve İnsan haklan eğitiminin yasal temelleri nelerdir? Türkiye'de vatandaşlık ve insan haklan eğitimi konusunda neler yapılmaktadır? Uygulanmakta.olan, -genel eğitim programlanna göre -ders kitaplarında, vatandaşlık insan haklan eğitimi konusuna ne kadar yer verilmektedir? sorulanna cevap aranmıştır. Araştırmada, vatandaşlık ve insan haklan eğitiminin anlamı, temel kavranılan, gerekliliği, amacı ve ilkeleri tartışılmış ve -bu tartışma ile bağlantılı.olarak, hı eğitimin ulusal düzeyde yasal çerçevesi incelenmiştir. Türkiye'de vatandaşlık ve insan haklan eğitimi alanında yapılan çalışmalar ise, akademik, -resmi ve -gönüllü etkinlikler -şeklinde başlıklar halinde -ele alınmıştır. Bu arada 1999-2000 Öğretim Yılında, Milli Eğitim Sistemi çerçevesi içinde ilköğretimin 7-5, -sınıflarında.zorunlu -ders.olarak okutulan, Talim ve Terbiye Jdurulu Başkanlığınca tavsiye edilen ve sözel nitelik taşıyan ders kitaplan, vatandaşlık ve insan haklan eğitimine sağlayabileceği yararlar açısından inceleme konusu olmuştur. Araştırma“tarama”modelindedir. Bu yüzden önce konunun eğitsel ve yasal boyutlarım ele alan bir -literatür taraması yapılmış, sonra da içerik -analizi yöntemiyle sosyal, kültürel ve tarihsel içerikli dokuz (9) ders kitabına analiz uygulanmıştır. Analiz ünitesi olarak konu alınmış ve alt kategoriler, hak, özgürlük, demokrasi, adalet, hoşgörü, banş,.sözleşme, kamu, yetki ve dayanışma olarak belirlenmiştir. Bağlam birimi olarak cümle seçilmiş ve analiz ünitesi olarak belirlenen kpnulann her cümlede ne sıkhkla-geçtiği saptanmıştır. Cümledeki her alt kategorinin ağırlığı bir puan olarak değerlendirilmiştir. Kategorileri oluşturma, tanımlama ve kodlama işlemi araştırmanının.kendisi tarafindan yapılmıştır. Çalışmanın güvenirliliğini sağlamak üzere, güvenirlik için geçerli olan sayıya ulaşıldığı için ders kitaplanndaki kategorilerin değerleri frekans, % ve yoğunluk puanı olarak tabloda gösterilmiştir. Araştırmanın en önemli bulgulan arasında; İlköğretimin 7-8 sınırlarındaki, vatandaşlık ve insan haklan eğitiminin, daha önceki yayımlanan program ve programa göre hazırlanan kitaplarda belirlenen temel kavram yoğunluklarının düşük olduğu, içerik analizi yapılan vesözel nitelik taşıyan tüm ders kitaplarında, vatandaşlık ve insan haklan eğitimi ile ilgili tüm kategorilerin ortalama yoğunluk puanının 29,55 olduğu ve insan haklan konulanna yer verme sıklığı bakımından ilk üç sırada yer alan ders kitaplannın, Vatandaşlık ve İnsan Haklan Öğretimi 7c, 8c ve 8. 1 ders kitabı olduğu sayılabilir. ZC YİMSEKÖĞStam KURUM
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this study is to determine the implementation of the civics and human rights at the primary schools in Turkey. For that reason, the following questions were examined; What is the goal of the course of civic and human rights? What is the root of the course? What is the implementation of the course in the schools? What is the percentage of the content of civics and human rights in the course of social studies? In his study, it was discussed the definitions, aims and principles of civics and human rights related to a formal frame of the course. Teaching about civics and human rights in Turkey consist of courses in public schools, seminars and lectures by non-goverment organizations. In this study textbooks of the course of civicsand human rights for grades 7-8 in 1999-2000 were examined. Medhodology of the study was literature review of the implementation the course. Nine textbooks in social studies were analyzed. Some concepts were employed to examine the content. These conceps were rights, liberty, democracy, justice and tolerance for differences, peace,agreement, public, and authority. This study was examined how often these concepts were used in the textbooks. The results of the study indicate that the intensity of basic concepts in textbooks were lower than expectation. Also, the implementation of the concepts was not organized very well.