İlköğretimde vatandaşlık ve insan hakları eğitimi dersinin öğretiminin öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of education of the citizenship and human rights lesson according to the student's opinions
  1. Tez No: 159113
  2. Yazar: ŞEYDA TÜRKER ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİMDE VATANDAŞLIK VE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİ DERSİNİN ÖĞRETİMİNİN ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİNE GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Şeyda TÜRKER ARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2005 Bu araştırma, ilköğretim II. Kademe öğrencilerinin Vatandaşlık ve İnsan Haklan Eğitimi Dersinin öğretimi ile ilgili görüşlerini ve bu görüşlere etki eden faktörleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Betimleme yönteminde yapılan bu araştırmada kuramsal temeller irdelenmiştir. Daha sonra dersin öğretimi ile ilgili öğrenci görüşlerini ve bu görüşlere etki eden değişkenleri tespit etmek için bir anket düzenlenmiştir. Araştırmanın evrenini, Ankara ili Ayaş ilçesinde 2004-2005 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarındaki 7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Örneklemini ise, bu okullardan rasgele seçilmiş 7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın bulgularına göre, öğrencilerin Vatandaşlık Ve İnsan Hakları Eğitimi Dersinde öğretmenlerin sınıf içerisindeki tutum ve davranışları, uyguladıkları yöntem-teknikler ve ders ile ilgili görüşlerinin olumlu yönde olduğu görülmüştür. Anne ve baba eğitim düzeyleri değişkenlerinin, dersin öğretimi ile ilgili öğrenci görüşlerine etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EVALUATION OF EDUCATION OF THE CITIZENSHIP AND HUMAN RIGHTS LESSON ACCORDING TO THE STUDENT'S OPINIONS (Master Thesis) Şeyda TÜRKER ARSLAN GAZİ UNIVERSITY EDUCATION SCIENCE INSTITUTE Kasım 2005 The main purpose of this thesis is to explain the opinions of the students, that attends the second grade of the primery schools, about the Ctizenship and Human Rights Lesson and to determine the factors which effects these opinions. In this thesis, based on description method, the theoretical foundations are examined. Afterwards a survey is prepared to determine the expectations of the students about the lesson, the opinions of the students about the teaching of the lesson and the factors which effects these opinions. The universe of the research is the students who attends the 7. and 8. classes of the second grade of primery schools of the Ministry of National Education stated in Ayaş, Ankara. The studied part of the universe comprises the students of 7. and 8. classes who were random selected from the universe. According to the results of this thesis, students have a positive opinion about the behaviour of teachers in the class, the methods and the techniques that teachers use for teaching and about the lesson itself. The variable of mother and fathers education level has no effect on the students opinion about the lesson. 11