18-45 yaş arası kadınlarda sezgisel beslenmenin; duygusal yeme, kontrolsüz yeme ve bilişsel yeme kısıtlaması davranışı ile vücut bileşimi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Assesments of the effect of intuitive eating on emotional eating, uncontrolled eating and cognitive eating restriction behavior and body composition in women aged 18-45
  1. Tez No: 939304
  2. Yazar: SILA ZALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, 18-45 yaş arası gönüllü yetişkinlerde sezgisel beslenme eğitiminin sezgisel yeme, duygusal yeme, kontrolsüz yeme ve yeme kısıtlaması davranışıyla vücut bileşimi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüş olup 30 kadın katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler demografik bilgilerin ve genel sağlık durumlarına dair soruların yer aldığı anket formu, sezgisel beslenme ölçeği (IES-2) ve revize edilmiş üç faktörlü yeme ölçeği (TFEQ- R18) aracılığıyla araştırmacı tarafından yüz yüze görüşmeyle toplanmıştır. Çalışmanın kapsamında bireylerin vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ), yağ oranı, yağ kütlesi, kas kütlesi, boy uzunluğu ölçümlerine dair antropometrik veriler toplanmıştır. Verilerin ölçümü, 4 hafta süren beslenme eğitimi öncesinde ve sonrasında tekrarlanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 25,67±5,37'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, people who are age of 18-45 of education of intuitive eating; it assess effects of intuitive eating, emotional eating and eating restriction on body composition. The study consist 30 participants. Data demographic informations and Intuitive Eating Scale-2 (IES-2) and Three Factor Eating Questionnare-18 (TFEQ-R18). Those are taken by face to face meeting. Within the scope of the study, data were collected from the anthropometric data belonging to the individuals body weight, body mass index (BMI), fat ratio, fat mass, muscle mass, height measurements. The measurement of the data was repeated before and after the 4-week nutrition education. The average age of the participants was 25.67±5.37.