Gestasyonel diyabette diyet uygulayan ve insülin tedavisi alan hastaların retrospektif olarak irdelenmesi
Retrospective evaluation of dietary and insulin therapy approaches in patients with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 939308
  2. Yazar: CEREN İNAN SEMANOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Gestasyonel diyabet toplumumuzda son yıllarda artan obezite ve metabolik sendrom sıklığı göz önünde bulundurulduğunda, önemli bir glukoz tolerans bozukluğu haline gelmiştir. Gestasyonel diyabet tanısı alan hastalar, antenatal ve perinatal dönemde birçok maternal ve fetal komplikasyon ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Biz çalışmamızda GDM tanısı alan gebelerin tedavilerini ve tedavilerin sonuçlarını kıyaslayarak GDM tanısı, tedavisi ve komplikasyonları ile ilgili bir analiz yapmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup, 01.03.2020 - 01.03.2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde İç Hastalıkları, Endokrinoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerinde takip edilmiş olan gestasyonel diyabet tanılı 180 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 86'sı insülin tedavisi alırken, 94'ü diyet ile takip edilmişti. Hastalarımız gebelik yaşı, doğum haftası, GDM tanısı aldığı hafta, doğum şekli, gravideleri, OGTT türü ve sonuçları, önceki gebeliklerinde GDM varlığı, preeklampsi, gestasyonel HT, polihidroamnioz gibi maternal komplikasyonların varlığı açısından ve bebekler antropometrik ölçümleri ile fetal komplikasyon varlığı açısından araştırıldı. Bulgular insülin tedavisi alanlar ve yalnızca diyet uygulayanlar olarak 2 grup oluşturularak bu iki grup arasında karşılaştırıldı. Bununla birlikte anne yaşı, doğum haftası, HbA1c düzeyleri, OGTT sonuçları, bebek antropometrik ölçümleri, APGAR skorları ve fetal komplikasyonlar kendi aralarında ikili korelasyon açısından incelendi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken istatistiksel analizler için SPSS 27 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:Gestational diabetes mellitus (GDM) has become a significant glucose tolerance disorder in recent years, especially considering the increasing prevalence of obesity and metabolic syndrome in our society. Patients diagnosed with GDM face numerous maternal and fetal complications during the antenatal and perinatal periods. In this study, we aimed to analyze the diagnosis, treatment, and complications of GDM by comparing the treatment methods and outcomes in pregnant women diagnosed with GDM. Materials and Methods:Our study is a retrospective study including patients who were followed between 01.03.2020 and 01.03.2025 at the University of Health Sciences Ümraniye Training and Research Hospital in the Internal Medicine, Endocrinology, and Obstetrics and Gynecology outpatient clinics. A total of 180 patients were included. Among them, 86 patients received insulin therapy, while 94 were managed with diet alone. The patients were evaluated in terms of gestational age, week of delivery, week of GDM diagnosis, mode of delivery, gravidity, type and results of the oral glucose tolerance test (OGTT), history of GDM in previous pregnancies, and presence of maternal complications such as preeclampsia, gestational hypertension, and polyhydramnios. Also the anthropometric measurements of the newborns and fetal complications were evaluated.The patients were divided into two groups: those receiving insulin therapy and those managed with diet alone, and comparisons were made between the two groups. In addition, maternal age, gestational age, HbA1c levels, OGTT results, neonatal anthropometric measurements, APGAR scores, and fetal complications were examined in terms of whether there were pairwise correlations among them.Statistical analyses were conducted using SPSS version 27.