Çocuk edebiyatı eserlerinde aile üzerine bir araştırma: Aile tipleri, aile içi iletişim ve tutumlar
A study on family in children's literature works: Family types, intra-family communication and attitudes
  1. Tez No: 939344
  2. Yazar: SİNEM KUZU KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN MAHMUT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Toplumun en minimal kurumu ailedir. Aile, kişinin sosyalleşmesi için oldukça önemli bir yapıdır. Tüm ailelerin farklı iletişim biçimleri, tavırları ve yapıları bulunsa da çocukların değişik aile yapıları ile tanıştırılmasıyla ilgili olarak çocuklara hitap eden nitelikli kitapların bulunduğu da bilinmektedir. Çalışmamızın amacı, ailenin çocuk edebiyatı yapıtlarına nasıl yansıdığını incelemektir. Bu amaca olarak değişik yazarların 22 adet çocuk kitabı, aile kavramı çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma için seçilmiş olan kitaplar; aile kavramı ile alakalı olarak aile çeşitleri, aile içi ilişkiler ve anne baba tutumlarına göre analiz edilmiştir. Seçilmiş yapıtlar, doküman incelemesiyle içerik analizine tabi tutulmuştur. İncelenmiş olan kitapların sosyal sistemdeki değişmelere paralel olarak aile çeşitlerinin pek çoğunu barındırdığı saptanmıştır. İncelenmiş olan eserlerde aile içi çatışmalar ve ailelerin tutumlarının da pek çok örneği aktarılmıştır. En çok sözü edilen aile tutumları demokratik/destekleyici tutumla ilgisiz tutumdur, bunları takiben otoriter tutum da yer almaktadır. Demokratik/destekleyici tutum sergileyen anne babaların çocuklar ile iletişimlerinin daha pozitif olduğu, otoriter tutum sergileyen anne babaların çocuklarınınsa ilişkilerde çatışmalar deneyimlediği, mutsuz ve içe kapanık olduğu ulaşılan bulgular arasındadır. Yazarlar, çocuk kitabı okuyucularına toplumdaki aile tiplerini, tutumlarını ve aile içi ilişkileri kitaplar üzerinden aktarmıştır. Ailenin toplumdaki yerinden dolayı çocuk duyarlığını yansıtan daha çok eser kaleme alınmasının çocuk edebiyatına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The most minimal institution of society is the family. The family is a very important structure for the socialization of the individual. Although all families have different communication styles, attitudes and structures, it is also known that there are quality books that appeal to children regarding the introduction of children to different family structures. The aim of our study is to examine how the family is reflected in children's literature works. For this purpose, 22 children's books by different authors were examined within the framework of the concept of family. The books selected for the study were analyzed according to the types of family, intra-family relations and parental attitudes in relation to the concept of family. The selected works were subjected to content analysis through document review. It was determined that the examined books included many types of family in parallel with the changes in the social system. Many examples of family conflicts and family attitudes were also conveyed in the examined works. The most frequently mentioned family attitudes are the democratic/supportive attitude and the unrelated attitude, followed by the authoritarian attitude. Among the findings, it has been found that parents who have a democratic/supportive attitude have more positive communication with their children, while children whose parents have an authoritarian attitude experience conflicts in relationships and become unhappy and withdrawn. Authors have conveyed to children's book readers the types of families in society, their attitudes and family relationships through books. It is thought that writing more works that reflect children's sensitivity due to the place of the family in society will contribute to children's literature.