Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisi
The effect of foreign direct investments on the Turkish economy
- Tez No: 939343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FINDIK ÖZLEM ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son dönemlerde yaşanan sosyoekonomik gelişmeler, doğrudan yabancı yatırımların hem hacminde hem de yönünde önemli değişikliklere yol açmıştır. Başlangıçta yalnızca gelişmiş ülkelerin önemli pay aldığı bu yatırımlar, günümüzde gelişmekte olan ülkelere de yönelmiştir. Nitelikli iş gücüne sahip ülkelerde sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkiler yarattığı gözlemlenmektedir. Sermaye hareketleri, doğrudan yatırımlar ve kısa vadeli yatırımlar olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. 1970'lerde başlayan finansal serbestleşme süreciyle birlikte, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle doğrudan yatırımların sermaye hareketleri içindeki payı azalmış, spekülatif özellik taşıyan kısa vadeli sermaye hareketleri artış göstermiştir. İşletmelerin yatırım yapacakları bölgeyi seçerken, ev sahibi ülkenin çekici faktörlerinin yanı sıra, kaynak ülkedeki itici faktörler de etkili olmaktadır. İşletmeler, mevcut pazarlarını korumak veya yeni pazarlara açılmak amacıyla doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına yönelmektedir. Yatırımcılar, yatırımın en kısa sürede ve en düşük maliyetle faaliyete geçmesini istemektedir. Özellikle bankacılık alt sektöründe yapılan doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının, bulundukları ulusal ekonomilere etkisi son dönemlerde üzerinde durulması gereken konuların başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the socio-economic developments that have occurred globally, particularly in recent times, both the size and direction of foreign direct investments (FDIs) have undergone significant changes. Previously, FDIs were mainly dominated by developed countries, but today, they are increasingly directed towards developing countries as well. Capital investments in more developed countries with qualified labor force have a positive impact on economic growth. The availability of cheap labor in developing countries creates their comparative advantage in international trade, especially in labor-intensive goods. Capital movements can be classified into two main categories: foreign direct investments and short-term investments. With the financial liberalization movement that began in the 1970s, not only economic but also technological factors led to a decrease in the share of FDIs within capital movements, while short-term capital movements with speculative characteristics have increased. In the selection of regions for investment, both attractive and repulsive factors of the host country affect the decision. Businesses turn to foreign direct investment either to protect the markets they already operate in or to enter new markets. When investors decide to invest in a country, they want the investment to become operational as soon as possible and with the least cost. These types of investments, which are concentrated in the industrial sector, especially in manufacturing, have also turned to the financial services sector with the influence of the globalization process. The impact of foreign direct investments in the banking sub-sector of the financial services industry on the national economies they are a part of is one of the main issues to be addressed in recent times.