Şizofreni tanılı hastalarda agresyon ve dürtüselliğin inflamasyon ve triptofan metabolizması ile ilişkisi
The relationship of aggression and impulsivity with inflammation and tryptophan metabolism in patients diagnosed with schizophrenia
  1. Tez No: 939350
  2. Yazar: AYBEGÜM UYSAL YAZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE SEREN KIRLIOĞLU BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ: Bu araştırmanın amacı, şizofreni tanısı almış ve remisyon döneminde olan bireylerde proinflamatuar sitokinlerden interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktör-alfa(TNF-α) düzeyleri ile kinürenin yolak ürünlerinden triptofan (TRP), 5-hidroksi indol asetik asit (5-HIAA), kinürenik asit (KYNA) ve ksantürenik asit (XA) düzeylerini belirlemek ve değerlendirmetir. Çalışmada ayrıca, bu biyolojik belirteçlerin agresyon ve dürtüsellik düzeyleri ile ilişkisi incelenerek, söz konusu moleküllerin semptom şiddeti ve oluşumuna etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza; Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Ayaktan Tedavi Ünitesi'nde izlenmekte olan, 18-65 yaş aralığında, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı, Beşinci Baskı (DSM-5) kriterlerine göre şizofreni tanısı almış ve remisyon döneminde olan, toplam 87 gönüllü hasta dahil edilmiştir. Araştırmaya, belirlenen dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden bireyler alınmıştır. Katılımcılar, Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ-11), Buss-Perry Agresyon Ölçeği (BPAÖ), Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca tüm hastalardan alınan kan örneklerinde serum interlökin-6 (IL-6), tümör nekroz faktör-alfa(TNF-α), triptofan (TRP), 5-hidroksi indol asetik asit (5-HIAA), kinürenik asit (KYNA) ve ksantürenik asit (XA) düzeyleri ölçülmüştür. BULGULAR: Şizofreni semptom şiddeti ile TNF- α arasında pozitif yönde düşük düzeyde korelasyon (r=0.249, p=0.029) saptanmıştır. Triptofan ile semptom şiddeti arasında negatif yönde orta düzeyde korelasyon (r=-0.350, p=0.001), kinürenik asit düzeyleri ile arasında ise negatif yönde düşük düzeyde korelasyon (r=-0.243, p=0.023) bulunmuştur. Bu bulgular, şizofrenide kinürenin yolak aktivasyonun artması ile semptom şiddeti arasında ilişki olabileceğini göstermektedir. BPAÖ sözel saldırganlık puanı IL-6 arasında pozitif yönde düşük düzeyde korelasyon (r=0.269, p=0.012) saptanmıştır. İnflamasyon artışı ile agresyon davranışı arasında ilişki saptanmıştır. Tedavi süresi ile Triptofan arasında negatif yönde düşük düzeyde (r=-0.234, p=0.029) korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to determine and evaluate the levels of pro-inflammatory cytokines -interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α)- as well as kynurenine pathway metabolites, -tryptophan, 5-hydroxyindoleacetic acid (5-HIAA) , kynurenic acid (KYNA), and xanthurenic acid (XA)- in individuals diagnosed with schizophrenia who are in a state of remission. The study also aims to examine the relationship between these biological markers and levels of aggression and impulsivity, thereby exploring the potential role of these molecules in the severity and manifestation of symptoms. MATERIALS AND METHODS: A total of 87 voluntary patients were included in outr study. These idividuals were aged between 18 and 65, had been diagnosed with schizophrenia according to Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition (DSM-5) criteria, were in the remission phase, and were being followed at the Outpatient Treatment Unit of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. Participants who met the specified inclusion criteria and agreed to participate in the study were enrolled. They were assessed using the Sociodemographic and Clinical Data Form, the Barratt Impulsiveness Scale, the Buss-Perry Aggression Questionnaire, and the Positive and Negative Syndrome Scale. In addition, blood samples were collected from all patient to measure serum levels of interleukin-6 (IL-6), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), tryptophan, 5-hydroxyindoleacetic acid (5-HIAA) , kynurenic acid (KYNA), and xanthurenic acid (XA). RESULTS: A weak positive correlation was found between the severity of schizophrenia symptom severity and TNF-α (r = 0.249, p = 0.029). There was moderate negative correlation with tryptophan levels and symptom severty (r = –0.350, p = 0.001), and a weak negative correlation between kynurenic acid levels and symptom severity (r = –0.243, p = 0.023). These findings suggest a potential relationship between increased activation of the kynurenine pathway and symptom severity in schizophrenia. A weak positive correlation was also observed between the verbal aggression subscale score of the Buss-Perry Aggression Questionnaire (BPAQ) and IL-6 levels (r = 0.269, p = 0.012), indicating a possible association between elevated inflammation and aggressive behavior. Additionally, a weak negative correlation was found between treatment duration and tryptophan levels (r = –0.234, p = 0.029). A moderate positive correlation was observed between the total score of the Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11) and the total score of the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) (r = 0.469, p < 0.001), suggesting a significant association between symptom severity and impulsivity. Furthermore, a weak positive correlation was found between the total scores of the BPAQ and the BIS-11 (r = 0.279, p = 0.009). CONCLUSION: Our study revealed a positive association between symptom severity and TNF-α levels, and negative associations with tryptophan and kynurenic acid levels in individuals with schizophrenia. Additionally, levels of aggression and impulsivity were found to be significantly associated with symptom severity. The relationship between IL-6, one of the inflammatory markers, and verbal aggression suggests that inflammatory processes may influence behavioral manifestations. The finding that higher impulsivity levels are associated with increased PANSS and BPAQ scores indicates that these two behavioral traits are closely related to clinical course. These findings underscore the link between inflammation and tryptophan metabolism with neuropsychiatric symptoms in schizophrenia, highlighting the need for biologically grounded and integrative models of clinical assessment.