Psikotik bozukluğu olan hastalarda agresyon yönetiminde bakım paketi kullanımının etkisi
Effect of using care bundle in the aggression management of patients with psychotic disorders
  1. Tez No: 964020
  2. Yazar: MELİSA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada yataklı psikiyatri kliniklerinde tedavi ve bakım gören şizofreni tanılı hastalarda agresyon yönetimi için bir bakım paketi geliştirmek ve klinik sonuçlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. İki aşamada gerçekleştirilen çalışmada önce agresyon yönetimi bakım paketi Paket Tasarım Yönergeleri'ne göre geliştirilmiştir. Akabinde altı unsurlu bakım paketi, ardışık desenli randomize kontrollü yöntemle bir bölge hastanesinin psikiyatri erkek servisinde uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışma 24 hasta (12 deney grubu ve 12 kontrol grubu) ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Buss- Perry Saldırganlık Ölçeği, Brøset Şiddet Listesi, Açık Agresyon Ölçeği, Paket Uyum Takip Çizelgesi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Pearson ki-kare testi, bağımsız örneklemler t-testi ve Mann-Whitney U testi, bağımlı örneklemlerde eşleştirilmiş t-testi, çoklu faktör analizlerinde iki yönlü ANOVA ve karma modeller için doğrusal karma model analizleri kullanılmıştır. Bulgulara göre, bakım paketi uygulanan deney grubunda Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği toplam puanı ve tüm alt boyutlarda anlamlı azalma görülmüştür (p=0,001). Kontrol grubunda ise toplam agresyon puanı (p=0,007), fiziksel agresyon (p=0,001) ve öfke puanları düşmüştür (p=0,001). Gruplar arası ön test-son test puan farkları deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Açık Agresyon Ölçeği'ne göre agresif olay sayısı (kontrol grubu:9, deney grubu:6) ve uygulanan müdahaleler açısından gruplar arasında fark bulunmamıştır (p>0,05). Kontrol grubunda en sık sözel agresyon (n=5), deney grubunda en sık sözel agresyon (n=3) ve başkalarına karşı fiziksel agresyon (n=3) yaşanmıştır. Agresif olaylar karşısında kontrol grubunda en sık uygulanan girişim hastayla konuşma, deney grubunda hastayı tecrit etmeksizin izolasyon olmuştur. Bakım paketi %90,15 uyum oranıyla klinik açıdan kullanışlı bulunmuştur. Sonuç olarak, geliştirilen bakım paketi şizofreni tanılı erkek hastalarda agresyon yönetiminde etkili ve uygulanabilir olarak değerlendirilmiştir. Bakım paketinin farklı psikiyatrik tanılara sahip, daha geniş örneklemde ve kadın cinsiyette hastalarda uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a care package for aggression management in patients diagnosed with schizophrenia receiving treatment and care in inpatient psychiatric clinics, and to evaluate its clinical outcomes. The study was conducted in two phases. First, the aggression management care bundle was developed according to the Package Design Guidelines. Then, the six-element care bundle was implemented in a male psychiatric ward of a regional hospital using a sequential randomized controlled trial design, and the outcomes were evaluated. The study was conducted with 24 patients (12 in the experimental group and 12 in the control group). Data were collected using the Patient Information Form, Buss-Perry Aggression Scale, Brøset Violence Checklist, Overt Aggression Scale, and Care Bundle Compliance Follow-up Schedule. Data were analyzed using Pearson's chi-square test, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, paired samples t-test, two-way ANOVA for multifactor analyses, and linear mixed model analyses for mixed models. Findings indicated a significant reduction in the experimental group's total Buss-Perry Aggression Scale score and all subdimensions following care bundle implementation (p=0,001). The control group also exhibited decreases in total aggression (p=0,007), physical aggression (p=0,001), and anger scores (p=0,001). Intergroup pre-test–post-test differences were statistically significant in favor of the experimental group (p0,05). According to the Overt Aggression Scale, aggressive incidents (control: 9, experimental: 6) and interventions applied did not differ significantly between groups (p>0,05). Verbal aggression was most frequent in the control group (n=5), while the experimental group reported both verbal (n=3) and physical aggression against others (n=3). The predominant intervention in the control group was verbal de-escalation, whereas the experimental group most frequently employed non-isolative seclusion. The care bundle demonstrated high clinical utility, with a 90,15% compliance rate. In conclusion, the developed care bundle was found to be an effective and applicable for aggression management in male patients with schizophrenia. It is recommended that the care package be applied to larger samples, individuals with different psychiatric diagnoses, and female patients.