Akademik çalışmayla eş zamanlı yürütülen müzik dinleme etkinliğinin lise 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin akademik motivasyonlarına etkisi
The effect of music listening activity carried out simultaneously with the academic study on the academic motivation of 11th and 12th grade high school students
  1. Tez No: 939362
  2. Yazar: TUĞÇE SAYAR DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında müzik dinleme etkinliğiyle eş zamanlı yürütülen ders çalışma uygulamalarının lise 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin akademik motivasyonuna etkisi nitel ve nicel yöntemlerle incelenmiştir. Ayrıca, cinsiyet, müzik türü, sınıf düzeyi, öğrencilerin günlük yaşamlarında müzik dinlerken bulundukları duygu durumu ve müzik dinleme alışkanlıkları gibi değişkenlerin akademik motivasyonlarıyla ilişkileri problem durumları üzerinden araştırılmıştır. Müzik türleri olarak klasik ve ambient müzik sözel katman bulundurmamaları sebebiyle uygulama için tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini İzmir Karşıyaka Lisesi öğrencilerinden toplam 307 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, Vallerand ve arkadaşları (1992) tarafından geliştirilen ve M. Hülya Ünal Karagüven (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Akademik Motivasyon Ölçeği (AMÖ) kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test uygulanmış, elde edilen veriler SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler kapsamında t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, müzik dinleyerek ders çalışmanın genel olarak akademik motivasyon üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Ancak ambient ve klasik müzik gruplarının akademik motivasyon puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş tespit edilmiştir. Cinsiyet, sınıf düzeyi ve ruh hali gibi değişkenlerin akademik motivasyon üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmazken, ders çalışırken müzik dinleme alışkanlığı daha az olan öğrencilerin akademik motivasyonlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Son olarak, müzik dinlemenin içsel motivasyon veya motivasyonsuzluk üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgulara ek olarak uygulama sonrasında katılımcılardan alınan sözlü geri bildirimler, ders çalışma sırasında dinletilen müziğin bireyler üzerinde farklı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bazı katılımcılar müziğin, çalışma isteğini, odaklanmayı, konsantrasyonu, motivasyonu ve verimliliği artırdığını belirtirken, bazıları uyku hali, yorgunluk hissi ve dikkat dağınıklığı gibi olumsuz etkiler yaşadıklarını ifade etmiştir. Ayrıca, müziğin herhangi bir etkisinin bulunmadığını ya da zamanla değişkenlik gösterebildiğini belirten görüşler de mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of studying while simultaneously listening to music on the academic motivation of 11th and 12th grade high school students were examined using both qualitative and quantitative methods. Additionally, variables such as gender, music genre, grade level, students' emotional states while listening to music in daily life, and music listening habits were investigated in relation to academic motivation through various research problems. Classical and ambient music genres were chosen for the implementation phase due to their lack of lyrical content. The sample of the study consisted of a total of 307 students from Karşıyaka High School in İzmir. The data were collected using the Academic Motivation Scale (AMS), which was developed by Vallerand et al. (1992) and adapted into Turkish by M. Hülya Ünal Karagüven (2012). Pre-tests and post-tests were administered to the experimental and control groups, and the data obtained were analyzed using the SPSS 15.0 program. As part of the statistical analyses, t-tests and ANOVA tests were conducted. According to the statistical analysis results, studying while listening to music did not have a significant overall effect on academic motivation. However, a statistically significant decrease was found in the academic motivation scores of the ambient and classical music groups. While variables such as gender, grade level, and emotional state were not found to have a significant impact on academic motivation, it was observed that students who were less accustomed to listening to music while studying had higher levels of academic motivation. Lastly, it was concluded that listening to music did not have a significant effect on intrinsic motivation or amotivation. In addition to these findings, verbal feedback from participants after the implementation revealed that the music played during study sessions had varying effects on individuals. While some participants stated that the music increased their willingness to study, focus, concentration, motivation, and productivity, others reported experiencing negative effects such as drowsiness, fatigue, and distraction. Moreover, some participants noted that the music had no effect at all or that its impact varied over time.