Türkçe öğretmenlerinin derslerinde dijital içerikleri kullanma durumları
Positions of turkish teachers using digital content in their courses
  1. Tez No: 939361
  2. Yazar: EDA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜZEYİR SÜĞÜMLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkçe öğretmenlerinin derslerinde dijital içerikleri kullanma durumlarını incelemektir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasıyla yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, bir ilin merkezinde, ilçelerinde ve kırsal bölgelerinde görev yapan Türkçe öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada iki farklı çalışma grubu bulunmaktadır. Birinci çalışma grubunda dersleri gözlemlenen 10 Türkçe öğretmeni, ikinci çalışma grubunda görüşme yapılan 39 Türkçe öğretmeni yer almaktadır. Veriler, 8 haftalık bir süreçte gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Gözlem formları, betimsel analiz ile görüşme formları ise içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Gözlem bulgularından hareketle Türkçe öğretmenlerinin ders işleme süreçlerinde genellikle akıllı tahta kullandıkları, sınıflarda akıllı tahta dışında başka bir teknolojik araç-gerecin bulunmadığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin çoğunluğunun derslerinde dijital içerik kullandıkları ancak bu içeriklerin yalnızca YouTube, web siteleri ve PowerPoint platformlarıyla sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir. Derslerinde EBA kullanan öğretmene rastlanmamıştır. Öğretmenlerin kullandığı dijital içeriklerin görsel, işitsel hem görsel hem işitsel türlerde ve materyal-öğretmen etkileşimine izin veren içerikler olduğu belirlenmiştir. Dijital içeriklerin derslerde metne hazırlık, kelime öğretimi ve dil bilgisi konularında kullanıldığı tespit edilmiştir. Dersinde dijital içerik kullanan 7 Türkçe öğretmeninin, 40 dakikalık ders süresinde dijital içerik kullanımının sınırlı tutulduğu gözlemlenmiştir. Öğretmenlerin derslerinde dijital içerik kullandıkları süreler şöyle belirlenmiştir: Bir öğretmen 5 dakika, iki öğretmen 10 dakika, bir öğretmen 15 dakika, bir öğretmen 25 dakika ve iki öğretmen 40 dakika süreyle dijital içerik kullanmıştır. Ayrıca, Türkçe dersinde dijital içerik kullanımına yönelik öğrenci tepkilerinin çeşitlilik gösterdiği sonucuna ulaşılmış ve gözlemlere ilişkin araştırmacı değerlendirmesi sunulmuştur. Görüşme bulgularında ise Türkçe öğretmenlerinin çoğunluğunun dijital içerik kullanımına yönelik olumlu tutum sergilediği, öğretmenlerin çoğunluğunun dijital içerik kullanımı konusunda hizmet içi eğitim almadığı, alanların ise eğitimleri yeterli bulmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin çoğunluğu, derslerinde dijital içeriklerden ders anlatımında ve etkinlik uygulamalarında faydalandıklarını belirtmiş, derslerinde kullandıkları dijital içerik platformları web siteleri, Web 2.0 araçları, eğitim portalları, sosyal medya, sunu ve video araçları olmak üzere beş ana kategori şeklinde belirlenmiştir. Öğretmenlerin büyük bir kısmının, derslerinde dijital içerik hazırlamak yerine hazır dijital içerikleri tercih ettikleri, dijital içerik hazırlayan öğretmenlerin ise sunu ve ders notları, etkinlik uygulamaları, zihin haritaları/kavram haritaları, dijital öyküler ve video hazırladıkları tespit edilmiştir. Öğretmenler, dijital içerik kullanılarak yürütülen derslerde öğrencilerin derse daha ilgili olduklarını ve aktif bir şekilde katılım sağladıklarını bildirmiştir. Öğretmenler, dijital içerik kullanımını özellikle dinleme becerisi açısından faydalı bulmuştur. Dijital içerik hazırlama ve kullanma konusunda kendilerini geliştirmek için içerik takibi yaptıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin çoğunluğu, dijital içerik ve teknolojik araçların kullanımında altyapı sorunları yaşadıklarını ifade etmiş ve yaşadıkları sorunlara yönelik çeşitli önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to explore the use of digital content in Turkish language teachers' classroom practices. The study employed a case study, one of the qualitative research methods. The working group consisted of Turkish language teachers working in urban centres, districts, and rural areas within a selected province. Two distinct groups participated in the study: the first group comprised 10 teachers whose classes were observed, while the second group included 39 teachers who participated in semi-structured interviews. Data were collected over an eight-week period through classroom observations and interviews. The observation data were analysed through using descriptive analysis, whereas the interview data were examined through content analysis. Observation findings suggested that Turkish language teachers primarily used smart boards in classrooms, and no additional technological equipment was available. While most teachers incorporated digital content into their lessons, such usage was largely limited to platforms such as YouTube, educational websites, and PowerPoint presentations. None of the teachers used the EBA platform in their classrooms. The digital content used by the teachers was categorized into visual, auditory, both visual and auditory, and content that facilitated interaction between the material and the teacher. Digital content was employed primarily for text preparation, vocabulary instruction, and grammar teaching. However, the use of digital content was limited within the 40-minute class period for the 7 teachers who integrated it into their lessons. The durations for which digital content was used varied: one teacher using it for 5 minutes, two teachers for 10 minutes, one teacher for 15 minutes, one teacher for 25 minutes, and two teachers for 40 minutes. Besides, the study revealed that students' reactions to the use of digital content in Turkish lessons were diverse and the researcher's evaluation of the observations was also presented. The interview findings indicated that the majority of Turkish language teachers demonstrated a positive attitude toward the use of digital content in their lessons. However, most teachers had not received in-service training on the effective use of digital content, and those who had found the training insufficient. In addition, a significant number of teachers reported using digital content both in their lessons and in activity-based applications. They categorized the digital content platforms into five main types: websites, Web 2.0 tools, educational portals, social media, and presentation and video tools. Furthermore, most teachers were identified to prefer using pre-existing digital content rather than creating their own. The teachers who created digital content developed the types of materials including presentations, course notes, activity applications, mind maps/concept maps, digital stories, and videos. Teachers reported that students showed interest and actively participated in lessons that incorporated digital content. They found the use of digital content especially beneficial for improving listening skills. In addition, teachers mentioned that they engaged with the content to improve their own skills in preparing and using digital resources. However, the majority of teachers expressed experiencing infrastructure issues related to the use of digital content and technological tools and provided various recommendations regarding these challenges.