Ece Temelkuran'ın eserlerinde kadın algısı
The perception of women in Ece Temelkuran's works
- Tez No: 939372
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE YASEMİN MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tezimizin temel amacı, feminizm ve feminist edebiyatın kısa bir özetini sunarak, Ece Temelkuran'ın eserlerinde kadın algısının nasıl ele alındığını incelemektir. Ece Temelkuran'ın eserlerinde kadın algısı derinlemesine incelenmeden önce, kadın hareketinin ilk olarak dünyada, daha sonra Türkiye'de nasıl seyrettiği ortaya konulmuştur. Bunun amacı Temelkuran'ın eserlerinde kadın algısını işlerken edebiyatın tam olarak hangi alanına neden ve nasıl hizmet ettiğinin daha net görünür hale gelmesini sağlamaktır. Kadın hareketlerini gazetecilik yıllarından beri desteklemiş ve bu konuyla da özel olarak tanınan Ece Temelkuran'ın önce hayatına daha sonra edebi kişiliği ve eserlerine yer verilmiştir. Tezin“Ece Temelkuran'ın Eserlerinde Kadın Algısı”başlıklı bölümünde ise üç roman, beş deneme ve anlatı türündeki bir kitabı incelenmiştir. Eserlerde kadın kimliği, kadın dayanışması, aile, evlilik, kariyer, özgürlük, annelik, psikolojik ve fiziksel şiddet gibi konular feminist perspektiften derinlikli olarak incelenmiştir. Erkek egemen düzen ve eril söylemlere karşı çıkan Temelkuran, gazeteci kimliğinin vermiş olduğu yetkinlikle kurgu ve gerçeklik arasında oluşturduğu köprüden aktarır bizlere hikâyelerini. Karakterlerin hayat çizgileri ve karakter gelişim süreçlerinde aşk, ihanet ve tarihle harmanlanmış mitolojinin toplumsal cinsiyet rolleri açısından bağlantısı konu edinilmiştir. Roman ve denemelerin her birinde yer alan kadın karakterlerin psikolojik derinlikleri ve toplumsal konumları incelenmiş, karakterlerin erkek egemen toplum düzeninde karşılaştıkları baskılar, bu baskılara verdikleri tepkiler ve çözümler detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Temelkuran'ın eserlerinde kadın algısını nasıl işlediği, bu eserlerin edebiyat dünyasına hangi açılardan katkıda bulunduğu, edebiyatta feminizmin okuyucuya sağladığı farkındalık duygusunun beraberinde sorgulama ve eleştirel bir bakış kazandırdığı, geleneksel anlatım biçimleri haricinde ufuk açan, yeni perspektifler kazandıran ve böylelikle edebiyatı daha kapsayıcı ve derin bir biçime sokarak sadece kadınları değil toplumu da bu anlamda daha iyi anlamamıza yardımcı olduğundan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our thesis is to provide a brief summary of feminism and feminist literature and to examine how the perception of women is handled in Ece Temelkuran's works. Before analysing the perception of women in Ece Temelkuran's works in depth, the course of the women's movement first in the world and then in Turkey was revealed. The purpose of this is to make it more clearly visible how and why Temelkuran serves exactly which field of literature when dealing with the perception of women in her works. Ece Temelkuran, who has supported women's movements since her years as a journalist and who is specially known for this issue, is firstly discussed in her life and then her literary personality and works. In the section of the thesis titled 'Perception of Women in Ece Temelkuran's Works', three novels and five essay books are analysed. Issues such as women's identity, women's solidarity, family, marriage, career, freedom, motherhood, psychological and physical violence are analysed in depth from a feminist perspective. Temelkuran, who opposes the male-dominated order and masculine discourses, conveys her stories to us from the bridge between fiction and reality with the competence of her journalist identity. In the lifelines and character development processes of the characters, love, betrayal and the connection of mythology blended with history in terms of gender roles are discussed. The psychological depths and social positions of the female characters in each of the novels and essays have been analysed, and the pressures faced by the characters in the male-dominated social order, their reactions and solutions to these pressures have been conveyed in detail. It has been mentioned how Temelkuran deals with the perception of women in her works, in what ways these works contribute to the world of literature, how the sense of awareness that feminism in literature provides to the reader brings with it a sense of questioning and a critical perspective, how it helps us to better understand not only women but also society in this sense by opening up horizons and gaining new perspectives other than traditional forms of expression and thus making literature more inclusive and deeper.